اطلاعیه کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران به مناسبت حمله تروریستی به دفتر مجله «شارلیابدو» در پاریس

ساعت ۱۱ و نیم روز چهارشنبه ۷ ژانویه برابر با ۱۷هم دیماه، تروریست های اسلامی در یک حمله جنایتکارانه به دفتر مجله طنز پرداز «شارلیابدو» درمرکز پاریس ۱۲ نفر را به قتل رساندند. بنا به گزارش ها مهاجمان نقابدار بدون اینکه با مانعی روبرو شوند به طبقه دوم ساختمان که محل برگزاری جلسه شورای سردبیری مجله بوده وارد می شوند و با فریاد الله و اکبر حاضران را به گلوله می بندند. درجریان این یورش جنایتکارانه «ستفان شاربونیه» سردبیراین نشریه، سه کاریکاتوریست و طنزپردازسرشناس فرانسوی و شش تن دیگراز کارکنان وهمکاران این نشریه جان خود را از دست داده و ده تن نیز زخمی شدند که حال ۵ تن ازآنان وخیم گزارش شده است. در جریان این حمله دو تن از افراد پلیس نیز کشته شده اند. مهاجمان بعد از این جنایت موفق به فرار می شوند.هفته نامه طنزپرداز «شارلیابدو» با مواضع چپ و ترقی خواهانه درمیان نشریات سکولار فرانسوی پیشتاز نقد سیاست های دست راستی صاحبان قدرت، بانکدارها، مذهب و تعصبات دینی از کاتولیک گرفته تا افراطی گری یهودی تا نوع اسلامی آن بوده است. «شارلیابدو» درسال ۲۰۰۷ پس از بازنشرکاریکاتورهایی از محمد، که خشم اسلامگرایان افراطی را به دنبال داشت، در دادگاه از خود دفاع کرد. «شارلیابدو» در سال ۲۰۱۱ و پس از انتشار کاریکاتورهایی از محمد و اعلام اینکه شماره بعدی خود را با «سردبیری» پیامبر اسلام منتشر می‌کند، دفترش مورد حمله قرار گرفت و به آتش کشیده شد. بعد از این حمله سردبیر نشریه در مصاحبه با بی بی سی اعلام کرد که این حمله درواقع حمله به آزادی بوده و با جسارت تأکید کرد که » حمله نشانه آن بوده که «شارلیابدو» در رویارو شدن با اسلام‌گرایان درست عمل کرده است».

بعد از به آتش کشیدن دفتراین نشریه در سال۲۰۱۱، سردبیر و دیگر مسئولین این نشریه بارها مورد تهدید اسلام گرایان افراطی قرار گرفتند. اما تهاجم روز چهارشنبه به دفتر این مجله در مرکز پاریس و قتل عام کارکنان این نشریه در روز روشن بیانگر آن است که دولت و پلیس فرانسه برای تأمین امنیت جانی کارکنان این نشریه و دفاع از آزادی بیان آنها تمهیدات لازم و ضروری را بعمل نیاورده اند.

این حمله جنایتکارانه که تعرضی آشکار به آزادی بیان است خشم و انزجار مردم در سراسر جهان را برانگیخته است. در پاریس و چند شهر دیگر فرانسه با تاریک شدن هوا هزاران نفر از مردم برای ابراز انزجار از این جنایت و گرامیداشت یاد قربانیان این عملیات تروریستی در میادین اصلی شهر گرد آمدند و در لندن و چند شهر دیگر اروپایی هم تجمعات مشابهی برگزار شد.
اکنون در شریطی که موجی از خشم و انزجار علیه جنایت تروریست های اسلامی بر فضای سیاسی کشورهای اروپایی حاکم شده است، پاسداری از ارزش های پیشرو و روح همبستگی انسانی حکم می کند که سازمان ها، نهادها و انسانهای آزادیخواه نگذارند که جریان های راسیستی و احزاب راست گرا این جنایت تروریستی را به بهانه ای برای تشدید سیاست های نژاد پرستانه و پناهنده ستیزانه خود تبدیل کنند. مردم فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی با در نظر گرفتن این واقعیت ساده که بین جریان های تروریستی اسلام سیاسی با شهروندان مسلمان این کشورها تمایز اساسی وجود دارد، نباید بگذارند که واقعه روز چهارشنبه به بهانه ای برای ایجاد ناآمنی و اعمال خشونت علیه شهروندان مسلمان این کشورها ازجانب جریان های نژاد پرست تبدیل گردد. اگر مسئولین و همکاران نشریه «شارلیابدو» قربانی تروریسم اسلامی شدند نباید گذاشت شهروندان مسلمان این کشورها به قربانی خشونت جریان های راست گرای افراطی تبدیل شوند.
این جنایت تروریستی باید بطور ملموس تری مردم فرانسه و سایر کشورهای اروپایی را متوجه ابعاد فجایعی کند که هر روزه توسط دولت ها و جریان های اسلامی در کشورهای خاورمیانه، شمال آفریقا و برخی دیگر از نقاط جهان بوقوع می پیوندند. مردم عراق، سوریه، افغانستان، لیبی، ایران و … روزانه قربانی تروریسم هار اسلامی می شوند. اگر حکومت های عربستان، ایران، ترکیه و قطر حامی و پشت و پناه جریان های تروریسم اسلامی در منطقه هستند، دولت آمریکا و دیگر قدرت های غربی هم با حمایت از تروریسم دولتی اسرائیل علیه مردم فلسطین و سیاست های میلیتاریستی و مداخله جویانه خود در کشورهای منطقه زمینه های عینی رشد گروه های تروریستی اسلامی را فراهم آورده و برای پیشبرد سیاست ها و اهداف خود در منطقه به حکومت های حامی تروریسم متکی هستند.

این واقعیات بار دیگر نشان داد، همانگونه که جنایات گروه های تروریست اسلامی مرزی نمی شناسد، مبارزه علیه این نیروها و حکومت های حامی آنها و سیاست های مماشات جویانه قدرت های غربی، امرهمه انسان های آزادیخواه در سراسر جهان است.

حزب کمونیست ایران این جنایت تروریستی را محکوم می کند و همراه با انسانهای آزادیخواه در سراسر جهان همدردی خود را با بازماندگان این فاجعه تروریستی اعلام می کند. حزب کمونیست همه نیروها و انسانهای آزادیخواه را به مبارزه علیه اسلام سیاسی و دفاع قاطع از آزادی بیان فرا می خواند.

کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران
۱۷ دی ۱۳۹۳
۷ ژانویه ۲۰۱۵

یک پاسخ to “اطلاعیه کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران به مناسبت حمله تروریستی به دفتر مجله «شارلیابدو» در پاریس”


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: