اطلاعیه کمیته مرکزی کومه له در رابطه با حمله نیروهای داعش به منطقه ی اقلیم کردستان

49284349در یک ماه گذشته و به ویژه پس از یورش نیروهای «دولت اسلامی عراق و شام» داعش به چند منطقه عراق، صحنه سیاسی عراق به طور کلی و کردستان عراق به ویژه شاهد چندین رویداد سیاسی مهم بودند. نیروهای داعش در یک پیشروی غیر منتظره بخش قابل توجهی از کشور عراق را به کنترل خود در آوردند و دهها جنایت و مصیبت جانگداز آفریدند.

همزمان نیروهای حکومت اقلیم کردستان خلاء ناشی از عقب نشینی نیروهای ارتش عراق در مناطق کردنشین تحت کنترل دولت مرکزی را پر کردند. این شرایط گرچه تا حدی توازن قوای بین حکومت مرکزی و حکومت اقلیم را به نفع حکومت کردستان عوض کرد اما در همان حال داعش را به دروازه های کردستان نزدیک ساخت. نزدیک شدن نیروی ارتجاعی و درنده ای مانند داعش به منطقه را نمی توان به مثابه فرصت مناسبی برای مردم کردستان و آرزوی برحق و بی چون و چرای دیرینه شان، یعنی استقلال کردستان به حساب آورد. داعش در عمل بدترین شرایط را برای رسیدن به چنین آرزویی به وجود آورده است. اکنون و در چند روز گذشته که حملات نیروهای داعش به شکل متمرکز متوجه اقلیم کردستان و مرزهای شهر اربیل، پایتخت اقلیم کردستان شده است، بیشتر حقانیت این ادعا ثابت می شود که آمدن داعش نه تنها فرصت نیست بلکه نگرانی است.
استقلال کردستان نیاز به بوجود آمدن شرایط سیاسی، اقتصادی، دیپلماتیک و جهانی و اتحاد و همبستگی داخلی آنچنانی دارد که بتواند این آرزوی توده های مردم کردستان را با کمترین آزار و تلفات متحقق سازد و استقلال کردستان باید به معنای زندگی آسوده تر، امنیت و آسایش با ثبات تر و آزادی بیشتر برای مردم باشد.
داعش به مثابه یک نیروی ارتجاعی و یک ابزار از جانب دولت های منطقه، مستقیم و غیر مستقیم برای تامین اهداف و منافع شان به کار گرفته می شود، اگر دولت عربستان سعودی و قطر اسلحه و مهمات و پول لازم برای داعش فراهم می کنند، تا اهداف سیاسی خود را در عراق و سوریه تامین نماید، در همان حال برای دولت های ایران و ترکیه نیز فرصت مناسبی ایجاد می کند که عراق و کردستان عراق را به میدان تاخت و تاز خودشان تبدیل کنند و تلاش نمایند که از آب گل آلود ماهی بگیرند.
داعش در همان حال که توانسته در عراق و منطقه اقلیم کردستان تا حدی دستاورد نظامی داشته باشد، اما همزمان میدیای کردستان و منطقه با بزرگ نمایی نگرانی ها و راه انداختن جار و جنجال تبلیغاتی بی اساس و تبلیغ امید بستن به دخالت نیروهای خارجی خواسته یا ناخواسته به روحیه توده های مردم ضربه می زنند و روحیه مقاومت و ایستادگی مردم را در منطقه تضعیف می نمایند. متاسفانه میدیای اقلیم کردستان عملا به ابزار جنگ روانی که داعش علیه مردم کردستان و عراق در منطقه به راه انداخته، تبدیل شده اند. بخشی از آوارگی مردم این و آن شهر کردستان به اینجا و آنجا ناشی از اشاعه نگرانی، مستقیما به این نوع تبلیغات نامسئولانه مربوط است.
در این آشفته بازار تبلیغاتی و روانی، یکبار دیگر دولت آمریکا را به عنوان دوست مردم کردستان معرفی می کنند که قرار است اقلیم کردستان را از خطر انحطاط نجات دهد. دولت آمریکا که تا دو روز پیش از حمله داعش به اقلیم کردستان یکی از سرسخت ترین مخالفان استقلال کردستان شناخته می شد و مانع فروش نفت این منطقه در بازارهای جهانی بود، امروز گویا مردم کردستان باید چشم به راه باران رحمت او باشند که از آسمان برایشان نازل شود. دولت ترکیه که چشم طمع به ولایت موصل دوخته و رویای قدیمی امپراطوری عثمانی در تسلط بر این منطقه را در سر می پروراند به عنوان طرفدار استقلال کردستان می شناسانند و امیدوارند که آنها به داد مردم کردستان برسند. جمهوری اسلامی ایران دشمن آشتی ناپذیر حقوق مردم در همه بخش های کردستان، آمادگی خود را اعلام داشته تا در مقابل حملات داعش به جبهه های جنگ کردستان نیرو اذعام نماید. به این ترتیب گویا همه مخالفان و دشمنان مردم کرد همدست شدند که به کمک ملتی استثمار شده و ستمدیده بشتابند که خود از عاملین سرکوب و سلب حقوق او هستند، در حقیقت این نوعی تحریف و گمراه کردنی کم نظیر است.
در چنین شرایطی مردم کردستان به طور کلی و توده های مردم کردستان عراق به ویژه لازم است با کمک گرفتن از تجربه غنی تاکنونی شان، با کمک گرفتن از آگاهی سیاسی که در بطن مبارزات پیروزمندانه و مصیبت های جانگدازی اجتماعی دارند، در مقابل این تهدیدات قرار بگیرند که آزادی و آسایش زندگی شان را مورد تهدید قرار داده است. توده های مردم کردستان لازم است در شرایط کنونی با اتکا به نیرو و توان پایان ناپذیر خود، با روحیه و اراده قوی با یورش نیروهای داعش و توطئه هایشان در منطقه به مبارزه برخیزند و برای نجات آوارگان کوهستان شنگال و اسکان آنها و تامین احتیاجات مورد نیاز آوارگان کرد و غیر کرد که به اقلیم کردستان پناه آورده اند آستین همت را بالا بزنند. این اراده و این اتکا به خود، این جسارت و روحیه عالی است که ضامن حفاظت مردم کردستان از خطر داعش است.
در چنین شرایطی کومه له با تمام توان و امکانات انسانی و معنوی خود، با همه ظرفیت و توان اجتماعی که در جامعه کردستان از آن بهره مند می باشد در مقابل چنین تهدیدهایی که به خطری برای توده های مردم کردستان تبدیل شده است، خود را شریک این مبارزه و مقاومت می داند. توده های مردم اقلیم کردستان که سال ها بخشی از تشکیلات ما را در آغوش گرم محبت آمیز خود جای داده اند، لازم است بدانند که کومه له وظیفه سیاسی و وجدانی و اخلاقی خود را اداء می کند و در هیچ شرایطی مصالح خود را جدا از مصالح توده های مردم اقلیم کردستان به حساب نمی آورد. ما اطمینان داریم که مردم اقلیم کردستان با افتخار و با روحیه عالی از این مرحله عبور خواهند کرد و سرانجام با مبارزه و مقاومت خود به حقوق و آزادی دلخواه و شایسته خویش دست خواهند یافت.

کمیته مرکزی کومه له ـ سازمان کردستان حزب کمونیست ایران
17 مرداد 1393 برابر 8 اوت 2014

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: