قبل از اینکه بختیاری باشم ! سوسن شهبازی

این بار اول است که برای نوشتن یک متن آنهم به شکل درد دل دائم پا پا می‌کنم، دائم به خودم می‌گویم:مبادا جوری بنویسی‌ که خشی به احساس پاک دوستان و خویشان, آن‌ مردمان دیارِ مهربانی, وارد شود.مبادا دلسوزی مرا به بی‌ مهری یا جسارت ارزیابی کنند،مبادا ….چنین و چنان . از یک سو عشق ،وفاداری و درجه مسئولیتم،ازدرون به من نهیب می زند واز سویی دیگر مشوشم که دقیق خوانده نشوم و ملال به همراه آورم. این دو حس تا این لحظه, زبان قلمم را خاموش کرد،اما باز هر چه به خودم و وقایع اخیر خیره می‌شوم ،جای یک تلنگرجدی را خالی‌ میبینم،

هزار جهد بکردم که سرِ عشق بپوشم»
نبود بر سر ِآتش، میسرم که نجوشم

اینکه چرا اعتراض می‌کنیم؟ قدر مسلم زمانی اعتراض می‌کنیم ، که اوضاع بر خلاف خواسته‌ها و گرایشاتمان باشد،مثلاً اعتراض به سیر صعود‌ی اعدام ، کشتارهای ۳ دهه، خفقان، بی خانمانی، فقر، کار کودک و سوء استفاده های جنسی، خشونت علیه زنان، تبعیض نژادی و مذهبی، استثمار مهاجران افغانی ، سرپیچی از حقوق بشر,سیاست های غلط اقتصادی، محرومیت ِ اندیشگی ، به وجود زندانیان سیاسی،فعالین کارگری،.مسله قصاص، عدم حضانت کودک به مادر و ده ها توهین و اجحافی که به زنان ایران میشود،ناامنی در محل کار،نا امنی‌ در کوچه و خیابان،کودک فروشی،کلیه فروشی و مسله دستمزدها و بیمه‌ ی درمانی و حقوق بازنشستگی، مسله دانشگا‌ها و مراکز علمی‌، آلودگی هوا،عدم آب و برق و …. اصلا وجود ِتوهین آمیزِ جمهوری اسلامی ایران زیر سایهٔ ولایت فقیه…

از قرار معلوم سریال تلویزیونی «سرزمین کهن» که اکثر ما آن را ندیده ایم موجب این اعتراض و حتا کشته شدن ۴ نفر در الیگودرز و سود جویی ناسیونالیستها از یک سو و برانگیخته شدن احساسات شوونیستی از سوی دیگر و حتا صدور بیانیه از از فلان جریان چپ و راست و دمکراتیک و … گشته است،این همه شور و شوق در اعتراض به یک توهین؟؟،می‌گویند به ایل بختیاری توهین شد !
وقتی‌ سخن از توهین به میان آمد و حتا پلاکاردهای مزبور را دیدم زمین و زمان دور سرم چرخید!! توهین؟ ما به چه چیزی توهین می‌گوییم؟ به اینکه از طرف دشمن به ایل و تاریخ بختیاری توهین شده است؟ اصلا می‌نشینم و این کلمه را از هم تفکیک می‌کنم، کلمه ۲ سیلابی توهین و به ناگاه صدها عمل اهانت آمیز جلوی چشمانم هویدا میشوند،به صدا و سیمای جمهوری اسلامی اعتراض میکنیم که چرا به ایل بختیاری توهین کرده است ولی‌ آرم صدا و سیمای جمهوری اسلامی که ۳۵ سال آزگار هر روز جلوی چشمتان است را نمیبینید. آرمی با رنگ سیاه عزا و کلمهٔ» لا «و باخط نستعلیق در این ۳۵ سال جلوی رویتان بوده ولی‌ احتمالا ندیده اید وگرنه اعتراض میکردید!!،آیا توهین از این بزرگتر میتوانست باشد که فرهنگ و ادب و اندیشه و حتا خط را به عربی‌ برگردانند ودر پیشانی این سازمان بگذارند. که روزانه ۷۰ میلیون ایرانی از طریق آن از خودش و جهان ،خبر می‌گیرد (البته با ۹۹.۹۹ درصد سانسور!!)

بختیاری زاده یی هستم از طایفه اورک ( ۷ لنگ )،تا بوده و هست از گذشتگانم تفنگ به
جا مانده،مایلم قبل از همه با هم ایلیهای عزیز شروع کنم، از اینکه بختیاریها در طول تاریخ ایران از مطرح شد گان بودند و بارها به درجه و منصب رسیدند از سردار اسعدبختیاری، یکی‌ از فاتحین پایتخت ، بی بی مریم، تا شاپوربختیار ، پژمان ِبختیاری شاعر و حتا دخترمان ثریا اسفندیاری که ملکه ایران شد و چندین وچند مضامین ِ شیرین‌ و تلخی‌ که تاریخ ما به خود دید … خب،این همه کارنامه و بی‌ حاصلی !تلخم می‌کند،که چرا ۳۵ سال خاموش بوده اید؟ ۳۵ سال سیاهی که بر شما و تاریخ و مملکت شما گذشت.
از همان مسجد سلیمان که اولین چاه نفت در آن‌ کشف شد آغاز می‌کنم ، و بعد تا همین امروز کلنگ پشت سر کلنگ به آن خاک می‌خورد ،اما نه به قصد آبادی بلکه ویرانی و تاراج سرمایه و ذخائر ملی‌.این شهر فاقد یک بیمارستان،مترو ،آب آشامیدنی،گاز شیرین است!!! چرا صدایتان در نیامد ؟۱۰۶ سال از ورود ویلیام دارسی به آن شهر میگذرد, از همین شهر و زمین و طلای سیاه این شهر کشورهای متعددی صاحب گرما و امکانات و تکنولوژی شدند ولی‌ خودمان ! ۴ عدد جاده و بزرگ راه در شهر نداریم، ۴ خیابان آسفالته درجه ۳ هم نداریم !! بروید گشتی در مسجدسلیمان بزنید ،اگر اشکتان در نیامد !
از مسجد سلیمان کمی‌ فاصله میگیرم و به همان صدا و سیمایی که نقطه اعتراض شماست بر می‌گردم،شمایی که به علت توهین به تاریخ بختیاری اینچنین جان بر کف به خیابان‌ها ریخته اید!!!!
با شما هستم ملت غیور بختیاری! چرا به ویرانی همان ایذه و مسجد سلیمان و لالی و عنبر ،چرا به اعدام دو فرزند مهوش علاسوندی،چرا به گور به گور کردن کمونیست‌ها و توهین به قبور آنها به پا نخاسته اید؟؟ چرا به کشتن ۲۴ انسان که در ۲۴ ساعت سربدار شدند (یعنی‌ هر یک ساعت ،یک نفر) خیزشی نکرده اید؟ این توهین نیست؟ ، چرا به تعطیلی‌ کارخانه و بیکاری کارگران،چرا به ازدواج در سنّ ۱۵سالگی ،چرا به ورود مواد مخدر به ایران و سربه زیری گلهای ایران،چرا به کودک کار ,تن‌ فروشان بیچاره ،چرا به کانون نویسندگان که هنوز سقفی برای تجمع ندارند،چرا به آلودگی هوا،چرا به منبر طلا و تعطیلی‌ دانشگاه،چرا ازبیمه ی مداحان و بی‌ حقوقی کارگران, چرا از «جیش العدل»که در تاریخ ۱۸ بهمن ماه، پنج مرزبان ایرانی را در مرز جکیگور استان سیستان و بلوچستان، به گروگان گرفته شدند اعتراض نمی‌کنید؟
چرا به جمهوری اسلامی ایران که مصدر توهین است اعتراض نمی‌کنید.توهینی از این بالاتر و وقیحانه تر بر شما بوده و هست،توهینی به نام اسلام و حکومت اسلامی؟

۳۵ سال اداره صدا و سیمای ایران ،اداره رادیو و تلویزیون و روزی نامه‌های ایران به دست اسلامیستهاست!
آن روز که سران و افسران شاه را بدون محاکمه تیر باران و خبرش اعلام میشد تکانی نخوردید!
افرادی که سی و پنج سال پیش در چنین روزهایی محاکمه و اعدام شدند.
چرا دقیقأ ۳۰ سال پیش در ۲۵ بهمن ۶۲ وقتی‌ خبر کشته شدن الله قلی جهانگیری به دست لاجوردی در تلویزیون سراسری جمهوری اسلامی اعلام شد ، در اعتراض به به خاک افتادن یکی‌ از فرزندان ایران از طایفه قشقایی خیزش نکردید؟ وقتی‌ جنازه مصلوب را دیدید آیا به این فکر نکردید که با خیزش همگانی، میتوان جلوی این کشتارها را گرفت؟ آیا این توهین به ایران و ایرانی نبود که رزمنده یی روشنگر که آرمانی‌ غیر از رهایی و آزادی خلق‌های جهان در سر نداشت،اینچنین بعد از کشتن مصلوب و برای عبرت در خیابان به تماشا بگذارند وآن را پیروزی خود بخوانندش؟؟
یا وقتی‌ پیکارگر پیکاری علیرضا سپاسی آشتیانی یکی‌ از وفادارترین انسانهای زمان و یکی‌ از بانیان سازمان پیکار در راه آزادی طبقه کارگر را در بهمن خونین سال ۶۰ زیر شکنجه از پای در آوردند و مرگ اورا فرار اعلام کردند ,عزیزی که تا آخرین لحظه به عقیده خود که رهایی طبقه کارگر بود وفادار ماند خیزشی انجام نشد؟ آیا این توهین نبود؟
چرا در این ۳۵ سال که از کله سحر، الله و بسم الله و همه ی آیات شیطانی رابه گوش جامعه فرو میکنند و روح و روان کودکان
ما را با نام خدایان سنگی‌ و به نمایش در آوردن ریش و پشم شیخ و ملا آزرده میکنند،
۵ ۳ سالی‌ که فرهنگ و ادب و ترانه و موزیک تابو اعلام شد و حتا پخش آن در عروسیها شلاق و رسوائی به بار آورده تکانی نخورده ا ید. ؟؟
از همان روزهای اول انقلاب که صدا و سیما به دستاین جانیان افتاد نه تنها از هنر و حقوق و سیاست و زیبائی و عشق و فرزندان انقلاب حرفی‌ به میان نیامد , بلکه خواهر و برادران شمارا به عنوان مفسد فی الارض و تروریست و ضدّ خلق و …. سینه دیوار کردند و از ناممان طومار تنظیم و با افتخار در تلویزیون و رادیوخواند ه شد عملی‌ انجام ندادید, چرا به پانخاستید؟مگر ما چه خواسته بودیم که از وجود بی‌ جان ،حتا وجود بی‌ دست و پایمان خاورانها و گورهای بی‌ نام و نشان بنا شد؟ از خاوران مینویسم و دستم می لرزد! راستی‌ چرا یک بار به دفاع از مادران خاوران و عزا دار،به دفاع از خواهران و عزیزانمان که مورد تجاوز قرار گرفته اند و مورد بی‌ حرمتی همچنان باقی‌ مانده اند خیزشی کارا نکرده اید؟؟ چرا از این همه تیرباران و سربداران مشتتان به هوا نرفت و به خیابان نریختید؟ نه تنها تیر باران و دار را محکوم نکرده بلکه دسته دسته به تماشا هم رفته اید؟!!!!! چرا در اعتراض به مرگ و اعدام عزیزان افغان و بلوچ و عرب و کرد و فارس و همین بختیاری کاری نکرده اید؟آیا همه این فاکتها توهین سردمداران حاکم به زیست و زندگی‌، نبوده و نیست؟
از اولین اعدامها و کشتارهای دسته جمعی‌ در فرودگاه سنندج در سال ۵۸ تا امروز که رکوردار اعدام هستیم ۳۴ سال سیاه میگذرد و جمهوری جهل و جنایت با بی‌ شرمی هر کدام از ما را نامی‌ نهاد،از شرور و جاسوس و تروریست گرفته ،تا تجاوز گر و خلافکار شرع و …..آیا این بهانه ای برای ریختن به خیابانها نبود..؟ آیا عزیزان اعدامی غیر از ترک ،لر،بختیاری،کرد ،بلوچ، عرب،افغانی ،شمالی‌،جنوبی بوده اند؟ چرا برای یک توهین
اینچنین قیام می‌کنید ولی‌ کشتار و این همه خون را ندیده اید (یا نمی‌خواهید ببینید)
اگر یاد گرفته اید که اعتراض کنید،اگر با ادبیات اعتراض (چگونگی و چرایی آن) آگاهید،اگر معتقدید که اعتراض, فریاد دادخواهانه ما در طلب و تحقق خواسته‌های ماست،اگر باور دارید که۳۵ سال به فرهنگ , نان , آب , خاک , اندیشه و حیات ما توهین میشود،قلمها را میشکنند،صاحب قلم را زندانی ،خواننده قلم را شکنجه و محیط قلم را تا بی‌ نهایت محدود و مسدود میکنند،پس چرا تاکنون این ادبیات و این اعتراض را نشان نداده اید؟؟ اگر متحدانه و متعهد آنه به اوضاع اجتماعی و این همه تجاوز و اجحاف نظر دارید چرا اقدامی سراسری برای آزادی زندانیان سیاسی،فعالین و نمایندگان کارگری نکرده اید؟ آیا جای کارگر در زندان است؟ آیا جای یک نویسنده در زندان است؟ اگر باور دارید که تحت ستم هستید چرا خیزشی نه از سر احساسات قومی بلکه برای رهایی ایران با تمام اقوامش نمی‌کنید؟ می‌گویید به تاریخ بختیاری توهین شده است؟؟ مگر از دشمن ،او که با چراغ آمده بیش از این انتظار دارید؟ اینها مخالفِ بودن و فرهنگ و اعتبار فرهنگی ما بوده و هستند و با همین کلمه عربی‌» لا» بیش از ۳ دهه بر مملکت ما تاخته اند،کشته اند ,خورده اند و به تاراج برده اند و از بامداد خونین تا نیمه شب روضه و رجز به گوشمان خوانده اند.نمیتوانم باور کنم که این همه را تاکنون ندیده و نشنیده اید؟ مگر توهین به چه می‌گویند؟؟ این رژیم توهین به انسان و حیات انسان ایرانی است،مگر غیر از این است؟
حال همگی‌ برای فلان سریال شعار «ضرغامی استعفا استعفا» را سر میدهید! گویی تمام مشکل و خفقان جاری و ۳۵ ساله با استعفای ضرغامی پایان می‌پذیرد!!!یا مثلاً با رفتن ضرغامی ،یک نفر منتخب از جایگاه مردمی، ریاست سازمان صدا و سیما را به عهده می‌گیرد!!!! شعارهایی از سر احساس و هیجان و بعد هم دندان فلان فرمانده در فلان شهر شکسته میشود! عکسش را روزها بر در و دیوار آویزان کرده و در دل حتا خندیده اید! میبینیم که ایران یک پارچه به پا میخیزد و خبر پشت سر خبر و شور و شعر و گل و بلبل که : ما به عذر خواهی‌ رضایت نمیدهیم بلکه الا و للا ضرغامی فلان فلان شده باید برود!!
گرچه به نفس اعتراض احترام میگذارم و هر خیزشی حتا از این نمونه را نشانه بلوغ و مبارزه و تکامل ادبیات مبارزاتی میبینم ،اما باید بپرسم: به دنبال چه هستید؟ اینکه فلانی بیاید و عذرخواهی کند و ۲ روز بعد کسی دیگربا فریب و لبخندی مکارانه بیاید ؟
بهتر نیست این خیزش‌ها را با یک هدف مشترک،با یک سازماندهی ِهمه جانبه با یک متانت انقلابی در نظر بگیرید؟ بهتر نیست به جای : توهین به بختیاری توهین به ملت ایران است،بگویید :توهین به ایران و ایرانی جایز نیست؟ بهتر آن نیست که پویا و پایدار به پیکارتان ادامه بدهید و کاری نکنید که اینچنین به نظر بیایید:که با تَفی آتش میگیریم و به ِپوفی خاموش میشویم!؟
سخن آخر اینکه:
کاری کنیم ، ورنه خجالت بر آوریم»
روزی که رخت ِ جان، به سرای دگر کشیم

Advertisements

یک پاسخ to “قبل از اینکه بختیاری باشم ! سوسن شهبازی”

  1. چگونه آخوندیسم از ناسیونالیسم سود می برد؟! Says:

    چگونه آخوندیسم از ناسیونالیسم سود می برد؟!

    http://iranglobal.info/node/17485


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: