تشکیل صف‌های دراز سبد کالا در سرمای زمستان

13921113150745146_PhotoLتهران امروز : گروه اقتصادي : بر اساس گزارش خبرگزاري‌هاي مختلف در ساعات اوليه روز گذشته صف‌هاي طولاني مقابل فروشگاه‌هاي منتخب توزيع سبدكالايي تشكيل شد. احتمالا خبرنگاران اين رسانه‌ها در حال آماده شدن براي دادن گزارش‌هاي آب و تاب‌دار از صف‌ها و انتقاد از اين موضوع بودند كه قضيه جدي‌تر شد. در ميان كساني كه در اين صف‌ها بودند بيشتر از همه بازنشستگان به چشم مي‌خوردند و بر خلاف تصور همه و با وجود اعلام قبلي اكثر آنها نااميد برگشتند. البته اين فقط بازنشستگان نبودند كه از دريافت اين سبد حمايتي كالايي محروم شدند. بر اساس گزارش‌ها 13 ميليون كارگر در كشور از ليست حذف شده‌اند. روز به نيمه نرسيده بود كه مسير و رويكرد گزارش‌ها عوض شد خبر از اعتراضات مردمي و تجمع‌هاي اعتراض‌آميز مقابل فروشگاه‌ها رسيد.‌آش آنقدر شور شد كه خبرگزاري ايرنا، ارگان دولت هم چند خبر انتقادي منتشر كرد. انتقادها دو سو دارد يكي حذف اقشار بسيار آسيب‌پذير از ليست مشمولان و دومي نحوه توزيع و صف‌هايي كه در شأن مردم نيست. شايد اگر خود دولت مي‌دانست اين سبد حمايتي كالايي تا اين حد پر حاشيه مي‌شود در كل بي‌خيال آن مي‌شد. از يك طرف وزير صنعت،معدن و تجارت به خاطر قرار گرفتن كالاهاي خارجي به جاي توليدات داخلي در اين سبد بايد خود را آماده استيضاح كند. اعتراضات مردمي هم كه اضافه شده؛حالا موضوع به درون دولت هم كشيده شده است و برخي وزرا تهديد به استعفا كرده‌اند. با اين حساب سبدكالايي كه دولت مي‌خواست آن را به اقشار آسيب‌پذير بدهد و به نوعي اعلام كند كه شيوه صحيح پرداخت يارانه را پيدا كرده و البته به فكر بهره‌برداري سياسي هم از آن بود در حال تبديل شدن به يك بحران جدي براي دولت است.

تهديد برخي وزراي اقتصادي به استعفا

آنطور كه سيدمحمد بياتيان نماينده مردم بيجار در مجلس شوراي اسلامي گفته دامنه اعتراضات به نحوه توزيع سبدكالا به درون دولت هم كشيده شده و حتي شنيده شده برخي وزراي مرتبط با توزيع سبدكالا تهديد به استعفا كرده‌اند. خانه ملت از قول او نوشت نابساماني در نحوه توزيع سبدكالا موجب نارضايتي گسترده مردم شده است.

گلايه‌هاي مردم از بي‌عدالتي در اختصاص سبدكالا

موضوع سبدكالايي اولين بار توسط رئيس‌جمهور حين ارائه گزارش 100 روزه مطرح شد و توزيع آن سرانجام پس از چندماه كشمكش و ابهامات فراوان در نحوه تامين و توزيع از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت از روز يك‌شنبه 13بهمن آغاز شد. ايسنا نوشته سبدكالايي كه قرار بود با هدف برقراري عدالت در بين 15 ميليون سرپرست خانوار توزيع شود اما درست دو روز قبل از آغاز توزيع آمار با سرريز مواجه و نهايتا اعلام شد كه سبدكالايي در بين 10 ميليون سرپرست خانوار توزيع مي‌شود.البته توزيع سبد بنا بر اظهارات مديركل تامين و توزيع سبدكالا قرار بود از ابتداي بهمن‌ماه به مدت 15 روز ادامه يابد كه ارائه آن از امروز 13بهمن ماه آغاز شد و با اشكالاتي هم همراه بود به‌طوري كه در روز اول توزيع شاهد شكل‌گيري صفوف عريض و طويل مردمي در مقابل فروشگاه‌هاي توزيع‌كننده بوديم.

جامعه هدف در دسترس نيست

نارضايتي‌ها از اين جا آغاز شد كه عمده مراجعه كنندگان اعلام كردند كه جزو جامعه هدف بوده ولي به آنها اعلام شده كه نمي‌توانند سبدكالايي دريافت كنند. اين افراد كه در مقابل ساختمان توسعه بازرگاني داخلي وزارت صنعت و تجارت تجمع كرده‌اند با سد حراست اين ساختمان مواجه شده و كسي پاسخگوي آنان نبود و حراست اين ساختمان تنها با ارائه چند شماره تلفن آنها را به بيرون راهي مي‌كند.

به گزارش ايسنا عده‌اي نيز اعلام مي‌كردند كه ما جزو جامعه هدف تعريف شده نيستيم ولي سرپرست خانواريم و به دريافت كالاهاي اين سبد نياز داريم. اين افراد سوال مي‌كنند كه چرا مشمول دريافت سبدكالايي نشده و آيا راهي براي گرفتن كالاها وجود دارد يا خير؟

سكوت مسئولان

گزارش‌هاي ميداني فارس هم حكايت از نارضايتي مردم از نحوه توزيع سبدكالايي داشت و اين در حالي است كه مسئولان وزارت صنعت، وزارت تعاون و سازمان هدفمندي يارانه‌ها هم‌چنان سكوت كرده و در مقابل نارضايتي مردم واكنشي نشان ندادند. محمدرضا نعمت زاده در برنامه 100 روزه وزارت صنعت، معدن و تجارت به دولت پيشنهاد داد تا دو نوبت سبدكالايي در بهمن‌ماه و اسفند‌ماه بين افراد نيازمند توزيع شود كه بعدها اين پيشنهاد نعمت‌زاده به تصويب هيات وزيران رسيد و افراد مشمول اين طرح با امضاي معاون اول رئيس‌جمهور اطلاع‌رساني شد به نحوي كه همه كارمندان و كارگران مشمول قانون كار و تامين‌اجتماعي و همچنين كاركنان و بازنشستگان نيروهاي مسلح در كنار طلاب، خبرنگاران و دانشجوهاي متاهل مشمول طرح سبدكالايي شدند اما در اولين اطلاعيه وزارت صنعت در يك تصميم ناگهاني با اعلام شرط حقوق 500 هزار توماني بخش قابل‌توجهي از كارگران و بازنشستگان تامين‌اجتماعي از دريافت سبدكالا محروم شدند. يك مقام مسئول در معاونت برنامه‌ريزي رياست‌جمهوري از احتمال اهداء سبد به همه كارگران و بازنشستگان تامين‌اجتماعي خبرداد و گفت: اين طرح در دولت در حال بررسي است.

كيفيت متفاوت

بر اساس گزارش فارس كيفيت توزيع سبدكالايي در همه فروشگاه‌ها يكسان نيست و برخي متصديان فروشگاهي برخورد مناسبي با مردم ندارند. مردم براي دريافت سبدكالايي در دماي -5 درجه و در حالي‌كه در برخي نقاط تهران با بارش برف و باران مواجه هستند در حياط فروشگاه و در مقابل انبار فروشگاه‌ها صف‌هاي طويل تشكيل دادند.

ضعيف‌ترين اقشار مشمول دريافت سبدكالايي نشدند

در اين زمينه غلامرضا عباسي رئيس هيات مديره و دبيركل كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارگري كشور در نامه‌اي خطاب به وزير كار مي‌نويسد: متاسفانه ضعيف‌ترين اقشار جامعه مشمول دريافت سبدكالايي اهدايي از سوي دولت يازدهم نشده‌اند. با توجه به شروع توزيع سبدكالا ميان برخي از اقشار جامعه، متاسفانه اغلب ضعيف‌ترين قشر جامعه يعني كارگران مشمول دريافت سبدكالا نشده­‌اند كه در اين زمينه دو مورد قابل تعمق است. اغلب كارگران كشور حداقل بگير بوده و انتظار مي‌رفت از غربالگري پنج ميليون ريال درآمد مصون باشند اما اعتراضات صورت گرفته حاكي از آن است كه دريافت سبدكالا شامل خيل عظيمي از اين كارگران نمي‌شود و تعداد زيادي از آنها حذف شده­‌اند. او يادآوري كرده حدود چهار ميليون كارگر به‌دليل نبود پوشش‌هاي بيمه‌اي، شناسنامه كارگري در سامانه‌هاي رسمي ندارند نرخ گذاري درآمد جهت تفكيك كارگر فقير و غني منصفانه نيست زيرا كارگران با هر درآمدي و به علت نرخ خط فقر دو ميليون توماني، طبعأ مشمول دريافت سبدكالا مي‌شوند.

حذف 87 درصد بازنشستگان تامين‌اجتماعي

اين در حالي است كه گذاشتن شرط حقوق 500هزار توماني براي بازنشستگان تامين‌اجتماعي باعث شده تا فقط 13 درصد اين افراد يعني در حدود 260 هزار مستمري‌بگير از جامعه دو ميليون نفري آنان مشمول دريافت سبدكالا شوند وبه اين ترتيب 87 درصد بازنشستگان از گرفتن اين سبدكالا محروم شدند.در حال حاضر 65 درصد بازنشستگان تامين‌اجتماعي حداقل حقوق را دريافت مي‌كنند اما مبلغ اين حداقل حقوق به همراه حق اولاد، عائله‌مندي، مسكن و… مدتي است كه به حدود 600 تا 700 هزار تومان در ماه رسيده است و همين باعث شده كه بازنشستگان اين سازمان و خانواده‌هاي آنان كه در شرايط فعلي و بد اقتصادي و معيشتي جامعه روزگار سختي را مي‌گذرانند از دريافت سبدكالا محروم شوند.

واكنش مجلس‌نشينان

دامنه اعتراضات روز گذشته به صحن مجلس هم رسيد و البته اين نمي‌تواند پايان ماجرا باشد به نظر مي‌رسد داستان سبدكالايي حالا حالا‌ها ادامه داشته باشد. رمضانعلي سبحاني‌فر سخنگوي فراكسيون كارگري مجلس شوراي اسلامي در واكنش به حذف برخي كارگران از دريافت سبدكالا گفت: فراكسيون كارگري مجلس اعتراض خود را به صورت مكتوب به نهاد رياست‌جمهوري ابلاغ كرده‌ است.

مسئولان دولتي در ليست دريافت سبدكالا

رحيم زارع سخنگوي كميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به اينكه نام برخي از مسئولان عالي رتبه براي دريافت يارانه غيرنقدي ثبت شده است گفت: دولت براي شناسايي صحيح مشمولان و رديابي ميزان درآمد خانوارها به سيستم دقيق نياز دارد. دولت در شناسايي مشمولان دريافت سبدكالايي و توزيع اين سبد عدالت را رعايت نكرده است، متاسفانه اقشار محروم جامعه مثل كارگران فصلي كه 4 ماه در سال 400تا500 هزارتومان حقوق مي‌گيرند و مابقي سال هيچ‌گونه دريافتي ندارند از دريافت سبدكالايي محروم شده‌اند. اين نماينده مردم در مجلس‌نهم توزيع سبدكالايي را بازگشت دولت به سيستم كوپني پرداخت غيرنقدي يارانه‌ها دانست و افزود: سيستم كوپني كه يك سيستم رانتي بود حذف شد و ارائه سبدكالا تكرار اين سيستم منسوخ شده است.نادر قاضي‌پور نماينده اروميه هم درباره صف طولاني مردم در دريافت سبدكالايي در كشور تذكر داد.

توزيع سبدكالا را به اصناف بسپاريد

در اين ميان قاسم نوده‌فراهاني رئيس شوراي اصناف كشور در نامه‌اي به وزير صنعت از او خواست تا توزيع سبدكالا را به جامعه اصناف كشور با ۱۰۰ هزار واحد صنفي بسپارند. او در اين نامه نوشته دولت به‌دنبال اجراي طرح عرضه بسته حمايتي به خانواده‌ها در سطح بسيار گسترده ملي است، به‌طوري كه دامنه اجراي اين طرح شامل تمام نقاط دور و نزديك كشور خواهد بود، طبيعتا اجراي طرحي با اين عظمت و بزرگي نيازمند ابزارهاي مطمئن و خاص خودش نيز است.

طرح تحقیق و تفحص از توزیع سبد کالا با 40 امضا

علی علیلو نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی هم در ساعات پاياني بعد از ظهور ديروز از ارائه طرح تحقیق و تفحص از چگونگی انتخاب اقلام سبد کالا با امضای 40 نماینده مجلس به هیات رئیسه خبر داد و گفت: صف های طولانی مردم برای گرفتن دو کیلو برنج و چهار مرغ در دهه فجر در شأن نظام نیست. علیلو گفت: معیارهای وزارت صنعت و معدن برای انتخاب اقلام سبد کالا، علت عدم انتخاب برنج ایرانی، عدم استقبال وزارت صنعت از تولیدات داخلی برای قراردادن در سبد کالا و عدم شمول بسیاری از اقشار آسیب‌پذیر مانند کارگران و کشاورزان در گروه افرادی که سبد کالا دریافت می کنند، از مهمترین محورهای این تحقیق و تفحص است. وی تاکید کرد: کمک به مردم از این راه مسیر درستی نیست، متاسفم که بعد از سی‌وچهار سال انقلاب در دهه فجر مردم باید برای گرفتن مقداری مرغ و برنج در صف های طولانی بایستند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: