نفوذ «اندیشه سوسیالیستی» و «نفرت از سرمایه داری»، نگرانی سرمایه داران و دولت روحانی ! گلاویژ رستمی

1545860_10152558279664778_1808852123_nبنا به گزارش شبکه خبری بی بی سی، «محمود علوی» وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در جمع شماری از بازرگانان و کارخانه داران آذربایجان شرقی در تبریز گفته است که در ایران هنوز «رسوبات اندیشه سوسیالیستی» و «نفرت از سرمایه داری» باقی مانده است. وی در این رابطه تاکید کرده است که دولت روحانی خود را موظف به حمایت از سرمایه گذاران می داند. پیش از این نیز «حسام الدین آشنا»، مشاور حسن روحانی در مصاحبه با نشریه اندیشه گفته بود که «پروژه روحانی زدودن چپ زدگی از جامعه است.»
قبل از هر چیز در رابطه با این سخنان دو نکته قابل تامل وجود دارد:
اول، اذعان کارگزاران رژیم به این واقعیت که «اندیشه سوسیالیستی» در جامعه ایران ریشه های دیرپایی دارد. ایراد این سخنان از زبان یک کارگزار دولتی، در مجمعی از سرمایه داران، که اشاره به واقعیت انکارناپذیری دارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تشکیلات عریض و طویل دولتی و نهادهای نظامی و امنیتی رژیم با شاخک های حسی که در جای جای این جامعه به کار انداخته اند و با اطلاعاتی که به آن دسترسی دارند، از این امکان برخوردارند تا از خطراتی که متوجه ثروت و قدرتشان است، پیشاپیش آگاه شوند. آنها این خطر را در وجود «اندیشه سوسیالیستی» و «نفرت از سرمایه داری» در جامعه ایران بو کشیده اند.
دوم، اینکه رابطه کاری بین» بازرگانان و کارخانه داران» با وزارت «اطلاعات و امنیت کشور» نشان می دهد که آنها این خطر را نه در تئوری و نظر بلکه نزدیک و بالفعل میبینند. از اینروست که وزیر امنیتی را به سراغ سرمایه داران فرستاده اند.
روشن است که کار تخصصی وزارت اطلاعات نشست با «بازرگانان و کارخانه داران» در زمینه های اقتصادی و سرمایه گذاری نیست. پس این ضرورت بایستی از جای دیگری ناشی شده باشد. در واقع روشن است که هدف محمود علوی از این نشست، دادن این اطمینان به «بازرگانان و کارخانه داران» است که وزارت اطلاعات از خطر «نفرت از سرمایه داران» و «رسوب اندیشه های سوسیالیستی» در جامعه ایران آگاه و مصمم است که امنیت انها را در این رابطه تامین کند.

ظهارات ظاهرا ساده وزیر اطلاعات رژیم در یک مجمعی از سرمایه داران در شهر تبریز آنچنان گویا بود که شبکه خبری بی بی سی آن را در ردیف اخبار مهم جهانی خود قرار داد. این اظهارات البته بدون زمینه و بازی با کلمات نیستند. یک نیاز و یک ضرورت طبقاتی، محمود علوی را ناچار از ابراز چنین سخنانی که شاید چندان هم مایل به انتشار علنی اظهاراتش نبوده باشد، کرده است. قضاوت او در زمینه خطر سوسیالیسم هم ناشی از ارزیابی دقیق او از وضعیت سیاسی و اجتماعی فعلی ایران است و هم متکی به شناختی می باشد که وی از تاریخ این کشور دارد. او خوب می داند گرایش سوسیالیستی که امروز حضور گسترده ای در جامعه دارد، دارای ریشه یکصد ساله در تاریخ ایران است.
یکصد سال پیش دهها هزار کارگری که از آذربایجان و مناطق شمالی ایران راهی تاسیسات نفت باکو می شدند و به سپس به ایران باز می گشتند، پایه اجتماعی ایجاد نخستین حزب سوسیال دموکرات ایران و سپس نخستین حزب کمونیست ایران را تشکیل دادند. از آن پس و برای دهه های متوالی این جریان فضای فکری و سیاسی و فرهنگی جامعه ایران را تحت تاثیر خود قرار داده است. مبارزات کارگران برای تامین حقوق پایمال شده خود، مبارزات دانشجویان و جوانان برای آزادی، مبارزه زنان با مطالبات پیشرو اجتماعی، مبارزات دهقانان علیه فئودالها و هر ندای حق طلبی در این جامعه در تاریخ یکصد ساله ایران مهر گرایش چپ و سوسیالیستی را بر خود دارند. همه اینها از لحاظ عینی حرکات چپ جامعه ایران بوده اند. در جریان انقلاب 1357 هم این جریان در سطح اجتماعی وسیعی ابراز وجود کرد. شورای کارگران صنعت نفت اعلام کردند که بایستی نماینده ای در شورای انقلاب آتی داشته باشند، کومه له در کردستان بخشی از حاکمیت این منطقه را عملا در دست داشت. نیروهای چپ در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران مبتکر حرکات سیاسی گسترده ای بودند. تنها سرکوب های وحشیانه و دیکتاتوری مذهبی بدون حد و مرز بود که برای مدتی این خوشباوری ساده لوحانه را برای رژیم اسلامی و سرمایه داران این کشور به وجود آورد که گویا به زور چماق این جریان نیرومند طبقاتی و تاریخی را از میدان بدر کرده اند.
اما واقعیت پنهان پشت سخنان محمود علوی این است که اگر مسئله فقط آنگونه که وی گفته است «بقای اندیشه های سوسیالیستی بود»، نگرانی چندانی برای انها ایجاد نمی کرد. آنچه که چرت دولت و سرمایه داران را پاره کرده، آنگونه که نامبرده گفته است وجود «نفرت از سرمایه داری است». سوال این است وقتی محمود علوی از وجود خطر «نفرت از سرمایه داری» سخن می گوید مقصودش وجود این نفرت در میان کدام بخش جامعه است؟ کدام طبقه اجتماعی، در حدی که وزیر کابینه آقای روحانی و «بازرگانان و کارخانه داران» را وحشتزده ساخته است، می تواند از نظام سرمایه داری نفرت داشته باشد؟ مسلما چنین کسانی نمی توانند خود سرمایه داران یا آن بخش هایی از جامعه باشند که آرزوی سرمایه دار شدن را در سر می پرورانند و به توهم تحقق این آرزو هم دچار هستند. این تنفر اساسا در میان توده کارگران و مردم زحمتکشی ریشه دارد که سرمایه داران از قبل نیروی کار آنان، یعنی از قبل بهره گرفتن ازشیره جان آنان، ثروت اندوزی می کنند. ما و وزیر اطلاعات رژیم می دانیم که اندیشه وقتی به نیرویی مادی تبدیل می شود که توده ها آن را بپذیرند و آن را از آن خود سازند. بنابراین آنچه وزیر اطلاعات و مخاطبان وی را نگران کرده این واقعیت است که اگر جویبارهای پراکنده امروز اعتراضات و مبارزات کارگری به هم بپیوندند و بر «اندیشه سوسیالیستی»، که به گفته او «در جامعه باقی مانده است»، تسلط یابند، تخت و بخت سرمایه داران و دولتشان را درهم خواهند پیچید.
وزیر اطلاعات خطاب به سرمایه داران ایرانی از «تحریم های اقتصادی»، از «بلوکه شدن دارایی ها و حساب های بانکی»، از «خطر حمله خارجی»، از «انرژی هسته ای حق مسلم ماست!»، از دادن وعده و امیدواری به «پیشرفت و یا شکست مذاکرات ژنو» و غیره سخن نمی گوید. او می داند که همه اینگونه خطرات را با سبک و سنگین کردن های دیپلماتیک سرانجام می توان بر طرف کرد. اما آن خطر بنیادی که تیره پشت سرمایه داران را می لرزاند و کابوس همیشگی آنهاست، خطری است که ثروتی را که طی سالها با حرص و ولع تمام اندوخته اند به مخاطره می اندازد، خطر گسترش «نفرت از سرمایه داری» و «بقای اندیشه سوسیالیستی» است، که به وجودش اذعان دارند. محمود علوی خوب می داند که این اندیشه ها در این جامعه رسوب نیافته اند بلکه چون آتش زیر خاکستر هردم امکان فروزان شدن دارد و کل ثروت و قدرت آنان را تهدید می کنند. نفوذ ریشه دار «اندیشه سوسیالیستی» در جامعه ایران دغدغه مشترک وزارت اطلاعات و همه دستگاههای سرکوبگر رژیم و کل طبقه سرمایه دار ایران است. این نگرانی آنها واقعی است، زیرا که سوسیالیسم چون سمندر از خاکستر خود بر می خیزد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: