تاریخِ رنج‌بران،کشته‌شدگان و ستمدیدگان، بر خلاق تاریخ فاتحان، نوشته‌ نشدنی است! حسام امیری

0,,3852290_4,00تاریخِ رنج‌بران،کشته‌شدگان و ستمدیدگان، بر خلاق تاریخ فاتحان، نوشته‌نشدنی است. نه از آن رو که چیزی برای روایت نیست، بلکه از بس که چیزهایی برای روایت هست، آن را نمی‌توان بیان نمود. حتی نام بردن از قربانیان تاریخ نیز ناممکن است. به عنوان مثال بیائید کشته‌شدگان سی سال اخیر را نام ببریم: کشته‌شدگان سال 58، کشته‌شدگان سال 60، کشته‌شدگان قنات، کشته‌شدگان سال 62، کشته‌شدگان تابستان 67 ، کشته‌شدگان سه اسفند، کشته‌شدگان سال‌های 71، کشته‌شدگان خاوران، کشته‌شدگان زنجیره‌ای، کشته‌شدگان 88 و «غیره».
می‌توانید ده نام دیگر هم بر آن اضافه کنید. اما همواره یک «غیره»‌ در آخر نمایان می‌شود. یک «غیره‌‌»ی معصوم که در برابرش تنها می‌توان شرم‌ساری نمود. یک غیره‌ی لجوج که تاریخ‌نویس را هم، با تمام نیات پاکش، در جایگاه ماشینِ کشتارِ متن می‌نشاند. غیره‌ای لجوج و کله‌شق. یک غیره‌ی هزارتوویی که سرسختانه در برابر تاریخ، حتی تاریخ قربانی‌ها، می‌ایستد و مقاومت می‌کند. یک غیره‌ی ضدتاریخی و مرگبار. یک تاریخ‌نویس از کوره‌دررفته را فرض کنید که با سماجت تلاش می‌کند که آن «غیره» را از پایان نام‌ها بردارد. دیوانه‌وار و گریان از نامی به نام دیگر می‌رسد. او نام‌ها را آنقدر پشت سرهم ردیف می‌کند که در نهایت به جنون خواهد رسید. به سرگیجه. جنونِ روایتِ بی‌نام‌ها. سرگیجه‌ی هولناک تاریخ.
..
وقتی پوینده را کُشتند، جسدش را طوری روی زمین می‌کشیدند که قطره‌های خون روی زمین نریزد. نه به خاطر این‌که ردپا یا اثری بماند. بلکه از آن رو که برای قاتلان، خونِ کمونیست نجس است.
..
تاریخ ما، تاریخی تراژیک است. اما تراژدی فقط تاریخ شکست‌ و فاجعه و سوگواری نبست. تاریخ ارواح است. ارواحِ جنگی. در اکثر تراژدی‌های یونانی و الیزابتی ما با بازگشت ارواح سر و کار داریم. ارواح مردگانی که به صورت تکی و جمعی بر بازماندگان ظاهر می‌شوند و از آن‌ها می‌خواهند تا تاریخ را نجات دهند. پارسیان، هملت، ارستیا، مکبث و ریچارد سوم. آن دسته‌ی ارواح را در نبرد پایانی ریچارد سوم به یاد آورید. ارواحی که همگی از درون کلمه «غیره» بیرون می‌جهند. از انبار مخفی تاریخ. چقدر شگفت‌انگیز. لشگری از ارواح خون‌گرم و جنگی که همه‌جا به دنبال خون می‌گردند، خونِ نجس.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: