برگی از تاریخ پر درد و خونین ما ! باز هم در باره مستند » رضا شاه »

1041_Lسایت خبری جنبش خرداد : ما ایرانیان مدیون انقلاب مشروطیت هستیم و باید باشیم . چرا که همین انقلاب بود که جواز آنچه که ما اکنون از آن بعنوان » هویت ملی » نام می بریم ، را صادر کرد . با این انقلاب بود که بعنوان یک ملت وارد تاریخ شدیم . مستندسازان شبکه تلویزیونی » من و تو » نمی توانند به دلخواه و با مصادره به مطلوب تاریخ ، مهر این انقلاب عمیقا دمکراتیک را از روی آن پاک کنند و مهر رضا شاه چکمه پوش و خونریز را بروی آن بزنند . اگر میراث این انقلاب ، یعنی وحدث ملی و خواست حاکم شدن حاکمیت و اراده ملت در کنار مقاومت در برابر قرارداد ننگین وثوق الدوله در سال 1919 ، که در صورت اجرای آن ، انگلیسی ها می توانستند بر تمامی شئونات کشورمان دخالت و نظارت مستقیم داشته باشند ، نبود ، معلوم نبود که مرتجعین حاکم و انگلستان به تجزیه ایران دست نزنند . انگلیسی ها در پی همین مقاومت های گسترده در برابر خط و خطوط استعماری شان بود که از میان دو راهکار یک – تجزیه ایران و دو- حاکم کردن دیکتاتوری رضاشاهی ، دومی را برگزیدند . کودتای سوم اسفند 1299 را از همین منظر باید دید و به قضاوت آن نشست .

توسل انگلیس به استبداد همراه بود با جا انداختن چنین خطی !

اگر در قرن بیست و یکم هستند هنوز کسانی که کودتای ارتجاعی ارتش مصر را » کودتای انقلابی » می دانند ، در بیش از صد سال گذشته هم بودند کسانی که به این نتیجه خطرناک رسیده بودند که «ایران به یک دیکتاتوری انقلابی نیازمند است، تا به زور توده های بی سواد را از چنگال روحانیون مرتجع رها سازد»، آنان آنزمان تنها امیدشان ظهور یک موسولینی دیگر بود . انگلیس برای جا انداختن خط خود ظاهراُ نوک حمله خود را «روحانیون مرتجع» قرار می داد و دفاع از «تجدد» را پیشه خود معرفی میکرد. مشروطه خواهان هم تجدد طلب بودند . پس برخی از روشنفکران تجدد طلب هم به توهم به دنبال آن کشیده شدند . در این میان اما بودند روشنفکران و مشروطه خواهانی که مستقیما در بقدرت رساندن رضا شاه همراه و همکار او شدند و پاداش این خوشخدمتی ها را رضا شاه پس از به قدرت رسیدنش و درهنگامه  قدر قدرتی اش با گرفتن جانشان پرداخت و پس آنگاه همان روحانیت مرتجع ، که نماینده اصلی اش ، شیخ فضل الله نوری ، را مردم در انقلاب مشروطیت بالای دار فرستاده بودند ، را دوباره برکشید و سفره کشت و کشتار و سرکوب همان تجددطلبان را نیز پهن نمود.

رضا شاه محصول شکست یک انقلاب !

 رضاشاه محصول شکست انقلاب مشروطه بود. او بر نتایج آن انقلاب بزرگ سوارشد و تمام ایده ها و دستاوردهای آنرا به منتها درجه انحطاط رسانید و به ضد خود تبدیل کرد . بانک ملی که زن رختشوی برای تامین آن النگوی خود را داد تا پا بگیرد ، در دست پهلوی ها به دیوی تبدیل شد که مردم درهر انقلاب و خیزشی به آن حمله میکنند. اینها ، همین واقعیت هاست که سلطنت طلبان و شبکه تلویزیونی » من و تو » می خواهند تا از حافظه تاریخی مان رخت بربندد و از یادمان برود . آنان در حالی لقب » پدر نوین ایران » را به یک چکمه پوش اعطاء می کنند که ارتشی تا دندان مسلح را با صرف هزینه های گزاف و از جیب ملتی گرسنه ، برای سرکوب هر صدای آزادیخواهانه و حق طلب ، بنا نهاد ، ولی خود و ارتشش همچون پرکاهی در مقابل ارتش اشغالگر ظاهر شد و مجبور شد در کمترین زمان ممکن از صحنه نبرد بگریزد.

مظلومیت انقلاب های شهید شده مان توسط » شاه و شیخ » ! نگذاریم انها به آرزوهایشان دست یابند !
اینها واقعیت مسلم تاریخند . پس از بیش از یکصد سال ، شبکه » من و تو » در همکاری مستقیم با نهاد سلطنت با » مستند رضا شاه » دوباره به میدان آمده است تا دورخیز دیگری بردارد برای جعل حقیقت . وظیفه ای سفارشی می گیرد تا بگوید » تاریخ را فاتحان می نویسند » . چشمان ما » آزادیخواهان و مساوات طلبان » اما هنوز باز است و گوش مان هم می شنود . ما در کنار اینکه هنوز که هنوز در غم  از دست دادن باقر خان ها ، ستار خان ها ، حیدر عمواوغلو ها ، خیابانی ها ، *پسیان ها و جنگلی های مان هستیم  و سرکوب جنبش های آنزمان و اینزمان دلمان را به درد می آورد ، اما مصمیم تا بگوئیم تاریخ را این ما مردمیم که می نویسیم ، نه آنان .

*زنجمویه عارف قزوینی در پی کشته شدن کلنلل پسیان ، همراه با صدای حزن آلود بنان،  رنجمویه ما هم هست و مظلومیت انقلاب های شهید شده مان توسط » شاه و شیخ » را گواهی می دهد .
» گریه کن که گر سیل خون گری ثمر ندارد.»

در همین ارتباط :

مستند » رضا شاه » ، مصادره بمطلوب مشمئزکننده دیگری از تاریخ ایران !

ملت و انقلاب مشروطه : رضا شاه و ناسیونالیسم قومی ، بخش دوم ! سارا محمود

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: