تجمع صدها سینماگر مقابل خانه سینما و حضور پلیس: با مقامی بالاتر از ارشاد مذاکره می کنیم

ت9F0A5361-F428-4CF7-89ED-4C91E6B0E7B4_w640_r1_s_cx0_cy8_cw0جمع بیش از هزار نفر از سینماگران در مقابل خانه سینما از ساعت ۸ صبح امروز آغاز شده و همچنان ادامه دارد.همزمان با تجمع سینماگران در مقابل ساختمان شماره یک این تشکل صنفی، پرویز پرستویی که برای مذاکره با جواد شمقدری به وزارت ارشاد رفته بود نتوانست با او دیدار کند. در همین حال قرار شد پلمب خانه سینما برداشته شود و تا یکشنبه نیروی انتظامی صیانت از این نهاد صنفی را به عهده بگیرد.هر چند شمقدری وعده داده که خانه سینما باز می شود، اما سینماگران گفته اند که به وی اعتماد ندارند.

 تشنج و حضور پلیس

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ سینماگران امروز(27 تیرماه) در مقابل خانه سینما تجمع کردند و این تجمع تا به این لحظه ادامه دارد.لحظاتی پیش به دلیل آنکه گروهی از سینماگران قصد داشتند با شکستن درب پارکینگ خانه سینما که پلمپ نشده بود وارد خانه شوند، این تجمع به تشنج کشیده شد.نیروی انتظامی برای جلوگیری از تشنج در جلوی درب های خانه سینما قرار گرفت و درگیری های جزئی نیز به وجود آمد.هم اکنون ۴ ماشین نیروی انتظامی به همراه حدود ۲۰ نفر از پرسنل این نیرو در جلوی درب های خانه سینما مستقر شدند.

مدیر عامل خانه سینما در تجمع اعتراضی مقابل ساختمان شماره یک این نهاد صنفی، گفت: «این طور که مشخص است نمی توانیم با مجموعه وزارت ارشاد وارد مذاکره شویم و بعید می دانم کار به این شکل جلو برود.»

محمدمهدی عسگرپور با اشاره مصاحبه امروز رئیس سازمان سینمایی گفت: «آقای شمقدری در صحبت هایش تاکید کرده که هیات مدیره دیگری هم هست و روی همان موارد قبلی تاکید کرد که این نشان می دهد شرایط تغییر نکرده است.»

عسگرپور از حاضران در این تجمع که از صبح امروز پنجشنبه مقابل ساختمان خانه سینما در خیابان بهار، کوچه سمنان برپا شده، خواست با آرامش در محل بمانند. او گفت سینماگران تنها با مقامی مافوق وزارت ارشاد مذاکره می کنند.

اصالت پلمب بررسی شود

محمدمهدی عسکرپور مدیر عامل خانه ی سینما دقایقی قبل به نمایندگی از سینماگران خطاب ماموران نیروی انتظامی حاضر در محل گفت: ما آمده ایم وارد خانه مان شویم اما با برچسبی مواجه شدیم که نامش را پلمپ گذاشته اند.

وی ادامه داد: ما بابت خانه مان سند به اندازه ی کافی از مراجع ذیربط داریم همچنین سند مالکیت ساختمان نیز در اختیارمان است. در موارد مشابه چه اتفاقی می افتد؟

عسکرپور سپس تأکید کرد: درخواست ما از ماموران نیروی انتظامی و قوه قضاییه این است که بازپرس کشیک قوه قضاییه در محل حضور یافته و درباره ی اصالت پلمپ اظهار نظر کند.

این سینماگر همچنین در بخش دیگر صحبت هایش در جمع سینماگران گفت: همه صنوف دوست دارند قانونی شوند اما کسی که دستانش آلوده است نمی تواند با دستان آلوده شیشه را تمیز کند. کسی که رفتارش غیرقانونی است نمی تواند کار قانونی انجام دهد. تمام این ۳ سال گذشته بهانه آنها این بود که اصناف را به انجمن فرهنگی تبدیل کنند و خانه سینما را به چیز دیگری مانند خانه کارآفرین.

وی افزود: ما به آن کسی که اینجا را بست و با خنده هیستریک خود اعلام کرد که ما خانه کارآفرینان را جایگزین این خانه می کنیم اعلام می کنیم که این خانه کجاست. همان کسی که اعلام کرد این خانه غیرقانونی است مجمع عمومی تشکیل داد و امروز هم می گوید که خانه سینما باید باز شود.

مدیرعامل خانه سینما همچنین اشاره کرد: این ساختمان متعلق به خانه سینما نیست و سرقفلی اش برای خانه سینماست و خانه برای کسی است که ما هر ماه به مالک آن اجاره می دهیم. این پلمپ برای ساختمان های وزارت ارشاد است. یعنی وزارت ارشاد فقط می تواند ساختمان های خود را پلمپ کند. باید مطلع باشیم که همان شب چیزهایی از این ساختمان خارج کردند و ممکن است چیزهایی را نیز وارد کرده باشند و این مطلب قابل پیگیری است.

در ادامه صحبت های عسگرپور حسن برزیده اعتراض شدید خود را به مسایل پیش آمده اعلام کرد و گفت: من به صحبت هایی که از سوی شمقدری می شود اعتماد ندارم. آقای احمدی نژاد که رئیس دولت است تاکید کرده که خانه سینما باید باز شود.

عسگرپور همچنین در بخش دیگر صحبت هایش تاکید کرد: ما از بازپرس کشیک خواسته ایم که برای تایید اصالت برچسب چسبانده شده به در ساختمان به اینجا بیاید و تا مشخص شدن این امر همین جا می مانیم. اگر این برگه اصالت داشت محل را ترک می کنیم و در غیراین صورت وارد خانه می شویم. ما از پلیس می خواهیم که در صورت امکان بازپرس کشیک را به اینجا بیاورد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پس از پلمپ ساختمان شماره یک خانه سینما، تعدادی از سینماگران ایرانی مقابل این ساختمان جمع شدند و اعلام کردند که ‍۴۸ ساعت به وزارت ارشاد برای حل این مشکل وقت می دهند.

پرستویی به وزارت ارشاد رفت اما با کسی دیدار نکرد

با پایان یافتن مهلت اعلام شده سینماگران ایران از صبج امروز در مقابل این ساختمان تجمع کرده اند. محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما در این تجمع از حاضران خواست تا آرامش خود را حفظ کنند. او گفت که پرویز پرستویی و فرهاد توحیدی به وزارت ارشاد رفته اند تا با جواد شمقدری ریس سازمان سینمایی دولت دهم مذاکره کنند.

صبح امروز، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی گفت: «قرار شد پلمب در ساختمان خانه سینما باز شود، اما بسته بودن در همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.» او تأکید کرد: «تا زمان تفاهم بین دو گروه در خانه ی سینما بسته خواهد ماند و هیچ طرفی وارد ساختمان نخواهد شد.»

جواد شمقدری نیز روز سه شنبه پس از پلمپ این تشکل صنفی گفت که این ساختمان به اصنافی تعلق دارد که مجمع عمومی خود را برگزار کرده اند. او ۴۸ ساعت به اهالی خانه سینما فرصت داد و اعلام کرد پس از گذشت این زمان طبق قانون ساختمان خانه سینما به اصناف قانونی شده واگذار می شود.

از سوی دیگر، جواد شمقدری گفت: قرار شد پلمپ خانه ی سینما باز شود، اما تا زمان تفاهم بین دو گروه، ساختمان این تشکل بسته خواهد ماند.

رییس سازمان سینمایی کشور در گفت و گو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: قرار شد پلمپ در ساختمان خانه ی سینما باز شود، اما بسته بودن در همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

او تأکید کرد: تا زمان تفاهم بین دو گروه در خانه ی سینما بسته خواهد ماند و هیچ طرفی وارد ساختمان نخواهد شد.

سال گذشته و پس از تشدید اختلاف سازمان سینمایی با خانه سینما، مسئولان سازمان سینمایی زمینه ای را برای شکل گیری اصناف جدید فراهم کردند. آنها به دنبال این بودند که اصناف ساخته شده را جایگزین خانه سینما کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پرستویی پس از بازگشت در جمع سینماگران حاضر شد و گفت که به دلیل بسته بودن وزارت ارشاد موفق به دیدار با شمقدری نشدیم.

او افزود: «تلفنی با آقای شمقدری صحبت کردیم. قرار شد خانه سینما تحویل اصناف دیگر نشود و مجمع عمومی در ساختمان شماره ۲ برگزار شود.»

اما سینماگران حاضر با اشاره به بدقولی های شمقدری طی سه سال گذشته گفتند تا شقمدری به صورت رسمی و در گفت وگو با خبرگزاری ها این سخنان را اعلام نکند، از مقابل این ساختمان به جای دیگری نخواهند رفت.

پس از دقایقی سینماگران خواستند که به جای مذاکره با شمقدری مذاکرات با محمود احمدی نژاد ادامه پیدا کند. توحیدی هم گفت که در حال رایزنی با آقای منتظرالمهدی معاون اجتماعی ناجا هستیم تا ببینیم که می توانیم خانه سینما را باز کنیم یا خیر؟

در همین حال، رییس پلیس امنیت تهران بزرگ گفت: هر گونه تجمع سینماگران در مقابل خانه سینما تنها با مجوز وزارت کشور یا شورای تامین استان است.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی: صیانت از خانه سینما تا یکشنبه با ناجاست

سردار منتظرالمهدی معاون اجتماعی نیروی انتظامی در پی تجمع جمعی از سینماگران مقابل خانه سینما گفت: «بنا به درخواست جمعی از سینماگران از نیروی انتظامی و با عنایت به اتفاق شب گذشته مبنی بر امضای اساسنامه و همچنین با تشکر از همکاری و همراهی ریاست سازمان سینمایی، صیانت از خانه سینما تا برگزاری جلسات هماهنگی بین عزیزان تا روز یکشنبه ۳۰ تیر ماه در اختیار نیروی انتظامی قرار می گیرد.»

به گزارش ایسنا، وی تأکید کرد: «بر این باورم که سینماگران ما اندیشمندانی متعهد و اقدام کنندگانی پایبند به اصول و ارزش ها هستند که دغدغه فرهنگی دارند.»

معاون اجتماعی نیروی انتظامی خطاب به سینماگران نیز بیان کرد: «توصیه می کنم عزیزان کما فی سابق بر مدار قانون حرکت کنند و به دنبال نقاط مشترک باشند و با هم نوایی و هم آوایی بیشتر در راستای شکل دهی رفتاری اندیشمندانه، مهرورزانه و نزدیک تر شدن هرچه بیشتر ادبیات و کردار مترادف و فرایندی که انجام و فرجامش منجر به ایجاد فضای تعاملی می شود، گام بردارند.

Advertisements
نوشته شده در خبر. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: