کودتا در مصر یا حرکتی » حساب شده و موذیانه » ؟ نقدی بر مواضع راه کارگر ( هئیت اجرائی )

9سایت خبری جنبش خرداد : پیش در آمد: یادداشتی که با عنوان » جنبش مردمی مصر، شرایط کنار زدن اخوان المسلمین را فراهم آورد»  در سایت خبری راه کارگر درج و بر پیشانی سایت اصلی راه کارگر قرار دارد ، موضع رسمی این سازمان است . یادداشتی که یک هدف اصلی را پیش روی خود قرار داده وآن اینکه وقوع کودتای تمام عیار ارتش در مصر ، که کودتا علیه پیشروی همین جنبش نیز بوده است ،  را نفی کند . این همه ماجرا نیست . آنها بدتر از همه  بنوعی به دفاع از آن نیز برخواسته اند . افسوس که در اینجا پای سازمانی در میان است با سنت هائی افتخار آفرین و شهدائی که بی شک تکیه زنندگان بر رهبری حالای چنین سازمانی را نمی بخشیدند .

سخن از سازمانی ست که برخود » هئیت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران ( راه کارگر ) نام نهاده است . سازمانی که مدتهاست مواضع رسمی خود در باره رویدادها و حوادث مهم ایران و جهان ، که حکم همان بیل زدن در زمین سفت دارد ، را نه از طریق صدور بیانیه و اعلامیه های رسمی ، بلکه از طریق  سایت خبری اش اعلام می دارد . سازمانی که زمانی نه چندان دور با مقوله ای به نام » دیدگاه » برخوردی پرنسیپی داشت و بر سر بودن و یا نبودن آن در سایت اصلی خود به انشعابی بزرگ کشیده شد . سازمانی که حالا سایتی دارد که به یک » آش شله قلمکار»  تمام عیار و بی نظیر تبدیل شده است و تنها نظرات مخالف درون خود را آنهم به شرطها و شروطها ، با برچسب » دیدگاه » و علاوه بر آن و برای محکم کاری با عنوان » «مطالب منتشره در ستون دیدگاه، نظرات سازمان نیست» مفتخر می کند. حالا دیگر باید مصداق سیاست های یک بام دو هوا را در همین سایت دنبال کرد و مقالات و یادداشت های  180 درجه متضاد با هم را هم باید در همین سایت دید. از انتخابات » دوره یازدهم ریاست جمهوری و زمانی که مقالات علی علیزاده ، » «تحلیلگر برجسته!!؟؟» بی بی سی ، نادمی که در آستانه همین انتخابات مردم را به شرکت در انتصابات ریاست جمهوری دعوت می کرد را در کنار درج مقالاتی از وبلاگ » میخک » درج می کرد ، گرفته تا همین  بیانیه‌ی سوسیالیست‌های انقلابی در مصر پیش از برکناری مرسی ، که تضادی آشکار با مواضع راه کارگر دارد . هر چند که  براستی توهین اشکار به شعور مخاطبین با درج مقالاتی متناقض در ستون دوم و ستون سوم این سایت اعجاب آور است ، اما این شیوه ، تا حالا، دوحسن مهم برای  گردانندگاه این سایت داشته است . یک اینکه بهرحال بگویند موضعی گرفته ایم و دوم  اینکه درصورت انتقاد یا هرگونه اعتراضی به این گونه مواضع ، با فرافکنی های معمول و به مصداق آن ضرب المثل معروف » که بود ، که بود ، من نبودم » راه بیاندازند .

یادداشت پیش رو ، فارق از اینکه این » سازمان » به چه میزان آسوده خاطر از انتقاد و یا عدم انتقاد به مواضعش از درون و یا بیرون  باشد و یا نباشد ، انتقاداتی که این روزها حکم کیمیا پیدا کرده است ، قلقلکی است بر یک آسوده خاطری مفروض .

کودتا در مصر یا حرکتی » حساب شده و موذیانه » ؟ نقدی بر مواضع راه کارگر ( هئیت اجرائی )

» سایت خبری راه کارگر» ، از این پس راه کارگر ،موضع خود را در باره حوادث و تحولات دیروز مصر با مطلبی تحت عنوان  » جنبش مردمی مصر، شرایط کنار زدن اخوان المسلمین را فراهم آورد ، حضور ارتش در کنار مردم، خطری که این جنبش را بشدت تهدید می کند» اعلام داشته است .

راه کارگر معتقد است جنبش توده ای مصر با به خیابان آمدن خود شرایط و زمینه را برای برکناری محمد مورسی فراهم آورده و ارتش مصر با حرکتی » حساب شده و موذیانه » با همکاری نیروهای مخالف ، دولت اخوان المسلمین را برکنار کرده است . راه کارگر در این یادداشت گوئی نمی تواند و نمی خواهد نامی بر این عمل » حساب شده و موذیانه «، که همان کودتا نام دارد ، بگذارد ، حتی حاضر نشده است همین عمل » حساب شده و موذیانه » ی ارتش مصر را هم رسما محکوم کند .

چرا ؟

دلیلش ساده است . برای اینکه به قدرت جنبش توده ای ، که بقول خود » توانسته است میلیونها نفر را به خیابانها بیاورد و نزدیک به 16 میلیون امضاء هم برای برکناری محمد مرسی جمع آوری کند ،»  باور ندارد . راه کارگر چنین نیروی عظیمی را بی شک دیده است و می داند که چنین نیروی بالقوه و بالفعلی » که توان ایجاد زمینه برای برکناری مورسی را داشته» ، خود نیز می توانسته تمام کننده کار باشد . در سناریوی راه کارگر اما این توده عظیم ملیونی نباید تمام کننده باشد. چرا که این سازمان به نیروی تمام کننده دیگری ، تو بخوان ارتش مصر، نیاز مبرمی دارد . چرا که در ابتدای اعلام موضعش نقش مردم مصر در دخالت در حیات سیاسی خود را تنها و تا آنجا می دانسته که به ایجاد زمینه و شرایط برای برکناری مورسی از قدرت کمک کنند ، نه بیشتر از آن . راه کارگر بدرست اقدام ارتش را نه » از سر خیرخواهی و همراهی با انقلاب مردم ، بلکه کنترل موج دوم انقلاب » می داند ، ولی حاضر نیست بپذیرد کودتای سوم ژوئیه دوهزار و سیزده ارتش، عملا کودتائی علیه مرسی و مردم ، توامان ، بوده است . راه کارگر ناشیانه تلاش می کند خطری که از دیروز بر فرق سر » جنبش تمرد » از طریق کودتا کوبیده شده است را با خطری که ممکن است در آینده و بر اثر این حرکت » حسابشده و موذیانۀ » بر سر آن فرود آید، طاق بزند . به یک هدف . کدام هدف ؟سازمانی که نقش جنبش توده ای را تنها به ایجاد زمینه و شرایط برای نیروهای موذی برای تمام کردن کار تنزل می دهد ، معلوم است که چگونگی عمل انجام شده برایش مهم نباشد ، مهم » کنار زدن قدرت اخوان المسلمین .» است . همان قدرتی که اگر کودتا انجام نمی شد می توانست » با توجه به طرح آمریکا برای کنترل انقلاب عرب با اتکای به نیروی اخوان المسلمین و الگوی دولت اردوغان در ترکیه و پیش بردن طرح های نئولیبرالی ،»  امکان گسترش انقلاب را محدودتر کند . همان نیروئی که می توانست » زمینه سرکوب سازمانیافته تر جنبش های اجتماعی و مدنی و بویژه زنان و دگراندیشان را بیش از پیش فراهم » کند .

راه کارگرمی تواند هزار دلیل دیگر هم برای آب توبه ریختن بر سر ارتش بتراشد که احتمالا خواهد تراشید تا اسمش را » رئال پولیتیک » و » پراگماتیسم » بگذارد . همان کاری که  در نظر داشت در صورت تائید صلاحیت رفسنجانی برای شرکت در انتخابات فرمایشی گذشته انجام دهد . تنها با رد صلاحیت رفسنجانی از سوی شورای نگهبان » رهبر با بصیرت » بود که  از سیاست دعوت به شرکت مردم در این انتخابات دست شست و در آخرین لحظات  و با اما و اگرهای فراوان به صف » تحریمی ها » پیوست .

شعارهای تو خالی آخر این یادداشت ، از جمله » حضور ارتش در این میان خود خطر جدیدی است که در کمین این جنبش نشسته است.» و یا » قدرتمند تر شدن جنبش و بالا رفتن وزن نیروهای انقلابی و کارگری و متشکل تر شدن آن ها می تواند اجازه ندهد که ارتش بتواند راه را برای تکمیل یک کودتای تازه فراهم سازد.» هم اما نمی تواند در نفس اینکه راه کارگر نه تنها یک کودتای نظامی را محکوم نکرده ، بلکه عملا از آن  حمایت هم کرده است ، تغییری بدهد . در یک کلام راه کارگر هیبت » افسران آزاد » مصر در انقلاب سال 1952 این کشور را در قامت ارتش تا دندان مسلح و آمریکائی سال 2013 دیده  است . قیاسی مع الفارق و خطرناک . 

در همین ارتباط : کودتای ارتش مصر ، کودتا علیه جنبش خیره کننده مردم مصر هم هست!

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: