اطلاعیه : ياد و خاطرە رفقای گردان شوان هميشه زندە و گرامی است ! روند سوسياليستی کومه‌له

نام  و خاطرات گردان شوان  مارا به يک تاريخ زندە وصل می‌کند. تاريخی که بدست مردم  در سرتاسر کردستان در تقابل با يک رژيم فاشيست نوشته شد. تاريخی که جنگ خونين نوروز ٥٨،  جنگ ٢٤ روزە  شهر سنندج را باخود داشت . نبردهائی حماسی که نسل جوان  در آن نقش برجسته‌ای داشتند. جوانانی که بسياری از آنها بعدا» به گردان شوان پيوستند و در عرصه‌های گوناگون نبرد  در يک جنبش آزاديخواهانه  تداوم آن حماسه‌ ‌ها را پی‌گرفتند و  با عزمی راسخ و استوار  ادامه دهندگان شايسته و برجسته راهی بودند که کاک فوادها و کاک شوانها  ضرورت رفتنش را به آنها نشان دادە و آموخته بودند. با اين وجود همه ميدانيم که نام گردان شوان در صفوف کومه‌له تنها يادآور يک راە‌پيمائی طولانی، نبردهای بی‌شمار، فعاليت و کار سياسی، همراهی با مردم زحمتکش، يا گراميداشت خاطرە  جمع کثيری از رفقای مبارز و آرمانخواە که در راە رهائی ملت کرد،  طبقه کارگر، تحقق سوسياليسم و آزادی از دست داديم نيست. نام و خاطرەگردان شوان در عين‌حال  به معنای پرداختن به ابعاد جنگ کريه و ارنجاعی ايران و عراق نيز هست.  جنگی که اثرات منفی آن  درکردستان برکسی پوشيدە نيست .  جنگی که در آن و در مقابل چشمان نابينای جهانيان، نه فقط رفقای گردان شوان بلکه  هزاران نفر از مردم  شهر حلبجه بر اثربمباران شيميائی به فجيع‌ترين شکل ممکن، نيست و نابود شدند تا  زورگويان و ستمگران غارتگر، چند صباح ديگری را به حيات ننگين خود ادامه دهند.  

از طرف ديگر،  برای تمامی آنهائی که روزی را در صفوف کومه‌له بودەاند، برای خانوادەهای اين عزيزان و مردم کردستان که با آوازە و شهرت و فعاليت‌های اين گردان آشنا هستند، واقعه گردان شوان داستان ويژە‌تری نيز هست که مارا به بازخواست، بازنگری دوبارە قضايا و قضاوت و ارزيابی اين رويداد ناگوار و برخوردهای منصفانه و نامنصفانه می‌کشاند. ‌ داستان غم سنگينی است که تنها بدليل تعداد زياد جانباختگانش درآن واقعه بر دلمان نمی‌نشيند، فراتر از آن بخاطر می‌بايست‌ها و نمی‌بايست‌ها، سوالات و حدس و گمان‌زنی‌های بسياری است که در درونمان بی‌پاسخ می‌مانند. تنها غم از دست‌دادن اين يا آن عزيز نيست، بلکه با خود غم بزرگتر از دست‌رفتن فرصت‌ها را دارند. که ديگر چه بايد کرد نيست، چرا نگفتم و نکردم‌های بی‌سرانجام و پاسخ است. واقعه‌ای که بايد در بعد وسيع‌تری به آن نگريست.
در بعد وسيع‌تر، گردان شوان و اتفاقی که برای آن افتاد  با همه ابعاد تأثرانگيزش همچان يک واقعه باقی می‌ماند که در آن شرايط ميتوانست رخ دهد يا ندهد. جنگ ايران و عراق همچنان ادامه داشت و کومه‌له بناچار در نقطه‌ای از آن قرار گرفته بود. سالها بود که می‌بايست راهش را از بين اين جنگ خانمان‌برانداز و همچنين جنگ ناخواسته با حزب دموکرات باز کند و پيش برود. در اين راە ممکن بود که بارها وبارها در دام فاجعه‌های از آن بزرگتر هم بيفتد و موفق يا ناموفق از آن بيرون بيآيد. که در نفس خود جای مجادله نيست، آنچه که مارا  به چنين مجادله‌ای می‌کشاند، چه بسا که تأثيرات روحی- روانی بعدی چنين واقعه‌ای بود که در آن موقع برای کومه‌له بسيار گران تمام شد. که هر بارە نيز مارا مجددا» بخود فرا ميخواند و به پرسشگری می‌کشاند.
در اين بعد وسيع‌تر بديهی است که هر نوع پرسشگری در اين بارە برای بدست‌دادن ارزيابی‌های توضيحی در جهت روشنی‌انداختن بر گوشه و زوايائی از تاريخ کومه‌له ضروری و بجاست؛ اما در عين حال بر اين باوريم که اين تنها در زمانی ممکن است که ما توانسته باشيم از آن شرايط روحی ناخوشايند بيرون بيآئيم و از آن واقعه بمثابه يک رخداد تاريخی در بين مجموعه‌ای از رخدادهای کلان‌تر صحبت کنيم و پرسشگری‌هايمان را در چهارچوب تاريخی‌اش مطرح سازيم.  در عين‌حال هم فراموش نکنيم که رفقای ما و بنا به وظيفه‌ايکه که آگاهانه بدوش گرفته بودند تا آخرين نفر در برابر نيروهای يک رژيم سرکوبگر ايستادند و جان باختند. نيروهای رژيمی که عزم نابودی مقاومت مردم کردستان را  در سر داشتند و دارند. رژيم هاری که در طول ساليان دراز مقاومت ما، به رعايت هيچ اصل و پرنسيبی انسانی پايبند نبودە است و نخواهد بود.
گردان شوان تنها کميتی از افرادی مبارز و از جان‌گذشته نبود.  اين گردان در عين حال يک کيفيت مبتکر در تمامی عرصه‌هائی بود که هر گردان کومه‌له‌ای در آنها فعاليت می‌کرد. بدون شک،  ترکيب تک تک افرادی که در اين گردان سازماندهی شدە بودند، در دادن چنين کيفيتی به آن نقش خود را داشتند. اما در عين‌حال ميتوان ميزان عمليات‌هائی را که اين گردان با موفقيت به سرانجام رساند، يا ميزان فعاليت‌های تبليغی و سياسی، يا حتی فعاليت‌هايش در عرصه سازماندهی و کار آگاهگرانه را بياد آورد و بدون هيچ اغراقی به نتيجه‌گيری فوق رسيد.  اسناد چنين فعاليتی هم وجود دارند و طبعا» ما نمی‌خواهيم که در اين جا وارد شرح و توضيح آنها شويم. تنها ميتوانيم اضافه کنيم که ياد و خاطرە گردان شوان تنها به اين دليل در دلهايمان زندە نيست که در آخرين صحنه‌های  حياتش در ميدان جنگی تحميلی به مقاومتی اسطورەای دست زد، يا عزيزانی از آن در برابر جوخه‌های اعدام همچون کوهی استوار ايستادند و سر خم نکردند، بلکه ياد و گراميداشت تلاشهای فراموش نشدنی و بياد مانی  اين گردان در جنبش کردستان و در راە سوسياليسم و رهائی است، که نهايتا» ما و هر کسی را در چنين گراميداشت‌هائی بايد بخود بيآورد ومشغول کند. که در نفس خود تاريخ زندگان است. زندگانی که امروزه در هر گوشه‌ای از کردستان و يا هر جای ديگری از اين دنيای نابرابر ادامه دهندە راە آن عزيزان هستند.
جادارد در این روزو درسالیاد این واقعه غم انگیز، یادی هم از قربانیان و جانباختگان مردم شهر حلبجه بکنیم که همزمان با رفقای گردان شوان، به طرز وحشیانه ای مورد حمله و هجوم جنایتکارانه رژیم بعث فاشیست صدام قرار گرفتند و به کام مرگ فرورفتند .

  با گراميداشت  مجدد رفقای هميشه ماندگار گردان  شوان و آرزوی تداوم راە  مبارزين راە آزادی و سوسياليسم .

روند سوسياليستی کومه‌له

Advertisements
نوشته شده در اطلاعیه ها. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: