شورش پابرهنگان!شهباز نخعی

ناتوانی، بی لیاقتی، ناکارآمدی، ندانم کاری و فساد که باهم جمع شوند خاصیت بهمن را پیدا می کنند. انبوه و انبوه تر می شوند و برسر کل جامعه اعم از حاکم و شهروند فرود می آیند و همه را زیر سنگینی و فشار خود ازبین می برند. تفاوت بین بهمن و خطاهای انباشته دراین است که بهمن به سرعت شکل می گیرد و فرود می آید و قربانی می گیرد درحالی که انباشت خطا در اداره جامعه، بویژه اگر جامعه به دلیل ثروت های طبیعی ضریب تحمل خطای بیشتری داشته باشد، این امر در زمان درازتری رخ می دهد.

کسانی که با پنهان شدن در پشت سپر «من سیاسی نیستم» گمان می برند که می توانند خود را از آسیب های حاکمیت نادان، نااهل و ظالم درامان بدارند، ازاین نکته بدیهی غفلت می کنند که وقتی ناگزیر بهمن ناشی تداوم و توالی ناتوانی، بی لیاقتی، ناکارآمدی، ندانم کاری و فساد حاکمان فرود آمد، از قربانیان خود نمی پرسد که سیاسی هستند یا نه و کسی را به خاطر سیاسی نبودن از نابودی معاف نمی کند.

در 34 سال گذشته، جامعه آخوند زده –بروزن طاعون زده- ایران به معنای واقعی کلمه «بد» اداره شده و دراین امر بیش از آن که حاکمان نادان و ندانم کار و فاسد مسئول و گناهکار باشند، فرد فرد خود ما که به حکومت این جماعت با توجیه هایی که درحد عذر بدتر از گناه هستند تن داده ایم مقصر و مسئول هستیم.

درطول حیات ننگین . اهریمنی حکومت ولایت مطلقه فقیه، کشور ما تنها از محل فروش نفت بیش از 1000 میلیارد دلار درآمد داشته که حدود 700 میلیارد دلار آن در هشت سال گذشته بوده است. با سرمایه گذاری 20 یا حتی 10 درصد این مبلغ هنگفت درامور زیربنایی و اشتغال زا امروز کشور می توانست از آسیب مخرب و حتی ویران کننده بسیاری از مشکلاتی که با آنها دست به گریبان است از جمله بی کاری و افزایش شدید فقر درامان بماند.

اما حاکمیت نادان، ندانم کار و فاسد آنقدر درتوهمات خود باقی ماند و بریاوه هایی که بهم می بافت پافشرد و به هشدارها ی دلسوزان با داغ و درفش و شکنجه و زندان پاسخ داد تا لرزش ناشی از فروپاشی حکومت آنرا به خود آورد و به فکر یافتن راه چاره بیندازد. آنهم چاره ای که خود دستکمی از خطاها و ندانم کاری های گذشته ندارد.

به گزارش تارنمای «دیگربان» : «آقای خامنه ای آن طور که حمید رسایی و محسن رضایی اعلام کرده اند، سه شنبه هفته گذشته با هشدار به سران قوا به آنها دستور داده برای حل مشکلات اقتصادی راه حلی پیدا کنند». این نکته مجهول می ماند که شخص سیدعلی خامنه ای به عنوان مسبب و مسئول همه مشکلات کشور و در رأس آنها مشکلات اقتصادی، گماشته اش برمسند ریاست جمهوری و رییس مجلس فرمایشی و «ولایتمدار»ش که خود اجزاء اصلی همه «مشکلات» هستند، چگونه می توانند در یافتن راه حل دخیل باشند. به هرحال، درادامه خبر «دیگربان» آمده: «پس از این هشدارها بود که حضور چهارشنبه گذشته احمدی نژاد درمجلس با کمترین حاشیه ای به پایان رسید و در اقدامی غیرمنتظره نشست های مشترک نمایندگان و دولتی ها آغاز شد».

«دیگربان» درباره نتیجه این نشست ها می نویسد: «نتیجه این نشست ها تاکنون صدور مجوز برداشت 2 میلیارد دلار از حساب صندوق توسعه ملی برای تأمین سبد حمایتی اقشار کم درآمد ازسوی دولت بوده است… احمد توکلی نیز درهمین رابطه مأمور تهیه طرح تأمین کالاهای اساسی اقشار کم درآمد شده است».

روز سه شنبه سوم بهمن ماه، روزنامه کیهان درمورد نحوه مصرف این مبلغ نوشت: «مبلغ 2 میلیارد دلار قراراست در قالب سبد کالا میان 15 میلیون نفر توزیع شود. این کمک قرار است به 7 دهک پایین جامعه یعنی افرادی که زیرپوشش کمیته امداد یا بهزیستی هستند یا اقشار کارگری که در گروه اقشار ضعیف قرارمی گیرند، اختصاص یابد».

درخبری دیگر، روزنامه «مردمسالاری» می نویسد: «علی دهقان کیا، عضو هیئت مدیره شورای اسلامی کار استان تهران می گوید: میزان هزینه محاسبه شده خانوار کارگری برای دی ماه امسال که فقط در بخش غذایی 672 هزار تومان محاسبه شده بود، با سایر هزینه ها ازجمله مسکن، حمل و نقل، درمان، تحصیل و مواردی ازاین دست به 2 میلیون و 361 هزار تومان بالغ می شود».

معادل ریالی 2 میلیارد دلار اختصاص یافته برای حل «مشکلات» اقتصادی، به نرخ ارز بازار آزاد (هردلار حدود 3500 تومان) حدود 7 هزار میلیارد تومان می شود. با تقسیم این مبلغ به شمار 15 میلیون خانواری که قرار است ازآن سهم ببرند، به رقم سرانه ای حدود 440 هزار تومان برای هر خانوار می رسیم. اگر گفته عضو هیئت مدیره شورای اسلامی کار استان تهران را مبنا قراردهیم که هزینه هر خانوار در دی ماه را 2 میلیون و 361 هزارتومان اعلام کرده، 440 هزار تومان اختصاص یافته برای حل «مشکلات» اقتصادی، به شرط آن که درست خرج شود، درآن دزدی و دغلی و اختلاس و حیف و میل نباشد و صحیح و سالم و به موقع به دست 15 میلیون خانوار نیازمند برسد –که احتمال تحقق چنین شرط هایی بسیار نزدیک به صفر است- این مبلغ تنها می تواند پاسخگوی کمتر از 6 روز نیاز آن خانوارها باشد.

آیا نظامی که ادعای نمایندگی و جانشینی خدا برروی زمین را دارد و از مدیریت امام زمان برکشور حرف می زند، براستی نمی داند که «مشکلات» اقتصادی –سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… به کنار- را نمی توان با 2 میلیارد دلار حل کرد؟!

به نظر نگارنده، می داند و خوب هم می داند ولی مانند غریقی که به هر خس وخاشاکی می آویزد، دراوج درماندگی از خود کرده های بی تدبیر، می کوشد کابوس گریزناپذیر سقوط براثر شورش پابرهنگان را به تعویق اندازد!

Shahbaznakhai8@gmail.com

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: