اخبار و گزارشات کارگری ١١ آذر ماه ١٣٩١

– یک هفته از آغاز اعتصاب کارگران کارخانه های پروفیل ساوه و نورد لوله صفا گذشت – ارزان به چه قيمتي؟ – سرحدی زاده و طبقه کارگر! – تاخیر دو ماهه در پرداخت حقوق تعدادی از كارگران طبس – ماده55لایحه اصلاح قانون نظام صنفی وبیمه کارگران – مرگ کارگر جوان در حادثه سقوط از ارتفاع – اعتراض دهها هزار نفر به پیش نویس قانون اساسی مصر – تظاهرات دراسلوونی دراعتراض به برنامه های سخت گیرانه اقتصادی

یک هفته از آغاز اعتصاب کارگران کارخانه های پروفیل ساوه و نورد لوله صفا گذشت

اتحادیه آزاد کارگران ایران: امروز یازدهم آذر ماه اعتصاب 2400 کارگر کارخانه های پروفیل ساوه و نورد لوله صفا هفتمین روز خود را پشت سر گذاشت. این کارگران در اعتراض به عدم پرداخت شش ماه از دستمزدهای خود از روز پنجم آذر دست به اعتصاب زده اند. در دومین روز اعتصاب این کارگران کارفرما فقط یکماه از دستمزدهای معوقه آنان را به حسابشان واریز کرد و از پرداخت 5 ماه دیگر از دستمزد معوقه آنها خودداری نمود به همین دلیل کارگران هر دو کارخانه پروفیل ساوه و نورد لوله صفا تا امروز به اعتصاب خود ادامه داده اند. در طول روزهای گذشته 1200 کارگر کارخانه صفا که بدنبال آغاز اعتصاب در مقابل درب کارخانه دست به تجمع زده بودند با درخواست فرماندار ساوه و دیگر مسئولین این شهر به تجمع خود در مقابل کارخانه پایان دادند اما دست از اعتصاب نکشیدند. از سوی دیگر کارفرمای این دو کارخانه برای به شکست کشاندن اعتصاب کارگران در پروفیل ساوه در همان روز اول اعتصاب به آنان اعلام کرد کارخانه تعطیل است و کارگران نیز اعلام کردند چنانچه کارفرما آنان را به کارخانه راه ندهد دست به تجمع در مقابل فرمانداری شهر ساوه خواهند زد.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز تعدادی از کارگران پروفیل ساوه در میدان شهرداری این شهر دست به تجمع زدند اما از آنجا که تا ساعت یازده صبح هیچیک از مسئولین کارخانه و یا مسئولین دولتی شهر ساوه توجهی به تجمع اعتراضی این کارگران در میدان شهرداری نکردند آنان تجمع خود را به مقابل فرمانداری ساوه کشاندند. بدنبال این تجمع مسئولین فرمانداری با حضور در میان کارگران به آنان وعده دادند روز دوشنبه رستمی صفا کارفرمای کارخانه های پروفیل ساوه و نورد لوله صفا را احضار خواهند کرد تا در مورد خواستهای کارگران تصمیمات لازم اتخاذ شود که بدنبال این وعده کارگران به تجمع خود در مقابل فرمانداری ساوه پایان دادند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – یازدهم آذر ماه 91

ارزان به چه قيمتي؟

تماشاي صحنه هاي دلخراش اجساد سوخته زنان و مردان كارگر بنگلادشي و همچنين ضجه خانواده هايي كه نان آور خود را از دست داده اند، بار ديگر بر اين حقيقت تلخ مهر تائيد هزار باره و موكد زد كه سرمايه در ميان اشك و خون زاده شده و در كثافت رشد مي كند. رشدي كه نتيجه ي اجتناب ناپذير آن، ايجاد جهنمي به وسعت تمامي جهان با مصائب بي شمار مي باشد. جهنمي با اين همه ديكتاتوري و جنگ و شكنجه، فقر و بيكاري و گرسنگي ، اعتياد، فحشا، جهل و هزاران درد بي درمان است و هنوز لازم مي داند تا به بردگانش مرتبا ياد آوري كند كه معناي واقعي مالكيت خصوصي بر ابزار و وسائل توليدي، بازار آزاد، خصوصي سازي، جهاني سازي و در يك كلام سرمايه داري چيست. اگر نكته اي هم در اين رابطه ناروشن باشد، با شعله هاي آتش در اماكني كه جز كشتارگاه نامي نمي توان بدان داد، يعني همان كارخانه هاي پرازدحام و بدون امكانات پوشاك در پاكستان و بنگلادش يا پالايشگاه هاي فرآورده هاي نفتي و پتروشيمي هاي موجد در ايران و نيجريه و… يا موسسات توليد مواد شيميايي و گاز هاي بسيار خطرناك و كشنده در هندوستان و برزيل و… يا در اعماق معادن در چين و آفريقاي جنوبي و… و نهايتا با شليك مستقيم گلوله و دستگيري و شكنجه و اعدام كارگران «با زبان بي زباني» همه چيز را به آنان تفهيم كرده و سهم و جايگاه و آينده و سرنوشت آنان در اين شرايط اقتصادي – اجتماعي را مرتبا بازتوليد مي كند.

كارگران از اروپا و آمريكا گرفته تا آسيا و از آمريكاي جنوبي گرفته تا آفريقا و… جهنم واقعي را مي شناسند و رفته رفته پي مي برند كه محل زندگي و كار آنان هيچ فرقي با جهنم توصيفي ندارد و همان ها هستند كه عجالتا فكر و چاره اي براي اين امر كنند.

سرمايه داري حتي در دوران رشد و شكوفايي خود با حرص و ولع تمام نشدني به دنبال سلطه بر جهان براي دستيابي به منابع نيروي كار ارزان ، مواد خام و بازار هاي جهان بود؛ حال كه در عميق ترين بحران خود، لااقل پس از جنگ دوم جهاني، به سر مي برد با بربريتي به مراتب كم نظير به دنبال همان داروي شفا بخش خود است كه نيروي كار ارزان است تا بتواند كالاهاي خود را ارزان تر توليد و در جنگ با هيولاهاي رقيب، موفقيتش را تضمين و سود آوري خود را تثبيت نمايد‌؛ پس لازم است تا هزاران نفر را در فضايي كوچك و بدون كم ترين امكانات و با عدم رعايت موارد ايمني و موازين شناخته شده ي استاندارد براي محيط هاي كاري با حدود 400 ساعت كار و با دستمزدي حدود 60 دلار در ماه به كار گيرد. در اين فرايند توليدي، لباس هايي با برند هاي معروف و شيك با تار و پودي از گوشت و خون و رنج و بي حقوقي مطلق زنان، كودكان كارگر روانه ي فروشگاه هاي زنجيره اي بزرگ و معروف مي شوند.

اگر حداقل 120 نفر زنده زنده در آتش كباب شدند چه باك؟ طبق آمار، در جنگ اخیر غزه نیز همین تعداد کشته شده اند. همان طور که در رسانه ها شاهد بودیم دولتمردان و دولت زنان بسیاری وارد عمل شدند و عکس العمل نشان دادند. اما حتما از نظر آنان چون این 120 نفر کارگرند و زنند، آنقدر ارزش ندارند که مقامات دولتی بلند پایه به آن اعتراض کنند و اقداماتی برای خاتمه ی این جنگ خاموش داشته باشند که قرباینان بی شماری را هر لحظه در تمام محیط های کار به کام خود فرو می برد.

در هندوستان، پاكستان، بنگلادش و … صد ها ميليون انسان فقير و گرسنه با شكم هاي برآمده و با ظاهري كه كمتر نشاني از هويت يك انسان در آن قابل مشاهده است به راحتي جايگزين مي شوند. اصل اين است كه هزينه ها بايد كاهش يابند! با منطق سرمايه يعني كاهش هر چه بيشتر ارزش نيروي كار- هرچه ارزان تر بهتر!!! هيچگاه به مخيله ي آنان خطور نمي كند كه حتي يك دلار از ميلياردها دلاري كاسته شود كه خرج تسليحات اتمي و فساد دستگاه هاي دولتي، جنگ، نشر جهل وخرافه، نفرت پراكني قومي – مذهبي و …مي شود. بهداشت ، آموزش ، مسكن و… هم که كالاهايي لوكس هستند و بايد با مختصات فرهنگي خاص منطقه تطبيق پيدا كند!!! آيا اين نيروهاي كار وضعي به مراتب بدتر از بردگان ندارند؟

در اقصي نقاط جهان جنبش ها، تشكل ها و بسياري از انسان هاي مترقي ، راديكال و آزادي خواه هستند كه با ابزار و امكانات مختلف و به اشكال متنوع به دولت هاي اروپايي-امريكايي ، شركت ها و فروشگاه هاي بزرگ فشار مي آورند تا كالاهايي كه توسط كودكان كار يا زنان كه با كم ترين دستمزد توليد مي شود مورد تحريم و … قرار گيرد. مرتب به شركت هايي مانند آديداس، نايك ، گپ و…در تايلند، اندونزي ، سنگاپور، ويتنام، كامبوج، هندوستان، پاكستان،مالزي، بنگلادش و…كه در كار توليد لباس ها، كالا هاي ورزشي و… در اماكني فاقد كمترين استانداردهاي ايمني و… اعتراض و فشار وارد مي شود تا تحت نظارت قرار گرفته و پاسخگوي اعمال غيرانساني و سودمحورانه ي خود باشند. در انگلستان در يك مورد حتي موفق شدند كه يك شركت و فروشگاه بزرگ را به دادگاه كشانده و محكوم كنند.

فعالان كارگري و نيروهاي مترقي در جنبش هاي زنان و حمايت از حقوق كودكان و دانشجويان مي توانند اين حمايت ها ، حساسيت ها و همگرايي ها را تقويت كرده، بر آن دامن زده و دست به تبليغ عليه نظم سرمايه داري بزنند. مي توان همانند مدافعان جدي محيط زيست در اروپا و آمريكا با شركت هايي كه از پوست ببر، خرس، سمور، سوسمار و مار لباس و كفش و ساير كالا هاي گران قيمت براي ثروتمندان توليد مي كنند، برخوردي جدي و هشدار دهنده داشت. مشابه اين اقدامات مي تواند و مي بايد انجام گيرد. بايد دولت ها و شركت ها را وادار كرد كه به خواسته ها و مطالبات برحق كارگران تمكين كنند. عليرغم انساني بودن اين شيوه ها و مبارزات كه مي تواند گستره ي وسيعي را نيز در برگيرد به خاطر محدوديت هاي عملي گوناگون و… اين نوع اعمال قطعا كافي نخواهد بود، زيرا سرمايه داري پديده اي جهاني است و اينك با تمام قوا و تعرضي همه جانبه به جنگ با طبقه ي كارگر جهاني و پس گرفتن آخرين دستاوردها تا آخرين حد ممكن آمده است. اين توحش لجام گسيخته را با اتحاد رزمنده ي بين المللي كارگران و زحمتكشان و محرومان در سراسر جهان مي توان به عقب راند. مسائل سياسي تشكيلاتي و ساير ملزومات يك كارزار جهاني را در ابعاد منطقه اي و جهاني بايد به بحث گذاشت.

كانون مدافعان حقوق كارگر ضمن ابراز همدردي با كارگران و قربانيان كارخانه ي پوشاك بنگلادش حمايت و همبستگي و پشتيباني خود را از كارگران بنگلادش به خصوص از تظاهرات اخير آنان در داكا اعلام مي دارد و هر گونه سركوب ، تهديد و خشونت را در هر شكلي كه عليه آنان باشد محكوم مي نمايد و اعلام مي دارد كه تنها با گسترده ترين مبارزات و با اتحاد و تشكل هاي مستقل مي توان درسي فراموش نشدني به سرمايه داران و دولت هاي حامي آنان داد درس هايي كه نواي دلنشين آن اينك از خيابان هاي آتن، مادريد ، نيويورك ، ليسبون و رم و… به گوش مي رسد. مسلما در اين كارزار جهاني ، كارگران به جز زنجير هاي خود چيزي براي از دست دادن ندارند اما جهاني را به دست خواهند آورد.

کانون مدافعان حقوق کارگر -آذر 1391

سرحدی زاده و طبقه کارگر!

ابوالقاسم سرحدی زاده برای کارگران قدیمی و با سابقه چهره ای آشناست. او در دور دوم دولت میرحسین موسوی در فاصله سال های 1364 تا 1368 به صدرات وزارت خانه کار و امور اجتماعی منصوب گردید. در آن سال ها، جنبش کارگری پس از یک دوره سرکوب خونین و متلاشی شدن سندیکاها، اتحادیه ها و شوراهای کارگری در سال های اول دهه 60، به شدت پراکنده و به بهانه شرایط جنگی، تقریبا» به رکود کشیده شده بود. وزارت کار سرحدی زاده از یک سو مقابله با اعتراض های کارگری و تشکل یابی کارگران را دستور کار خود داشت و از سوی دیگر با تلاش برای تدوین قانون کار، چهره ای مدافع حقوق کارگران را به خود گرفت.

ما در اینجا نمی خواهیم وارد رویدادهای کارگری دهه 60 و نقش ابوالقاسم سرحدی زاده در تحمیل بی حقوقی به طبقه کارگر ایران در آن دوره بشویم؛ آنچه که جالب توجه و جای تعمق دارد، سخنرانی ایشان در سالگرد تصویب قانون کار است. او که دبیرکل حزب اسلامی کار و از اعضای هیئت مرکزی خانه کارگر است و سه دوره نماینده مجلس بوده، در این سخنرانی با اشاره به رنج کارگران! می گوید: » واقعیت این است که با گذشت ۲۲ سال از تصویب قانون کار هنوز کارگران در رنج به سر می‌برند و شدت حملات علیه منافع کارگران به گونه‌ای است که گویی سرنوشت کارگران با رنج گره خورده است.» سرحدی زاده در ادامه مشکلات کنونی جامعه کارگری ایران را نتیجه حضور کمرنگ کارگران در مراکز حساس تصمیم گیری دانست و گفت: بدون شک کارگران باید بیشترین سهم را در مجلس به خود اختصاص دهند تا بتوانند در تصمیم گیری‌های حساس مطالبات کارگران را پیگیری کند‌. او با بیان اینکه طبقه کارگر ایران برای حضور پررنگ در دولت و مجلس باید منسجم حرکت کند گفت‌: کارگران ایران شایستگی تشکیل دولت را دارند. (1)

اما چرا وزیر کار سابق و از تدوین کننده گان قانون ضد کارگری کار، مدافع کارگران شده و امروز از رنج کارگران سخن می گوید؟ پاسخ به این پرسش را می توان به روشنی در لابلای جملات سرحدی زاده جستجو کرد و چندان هم مشکل نیست. ایشان که شاهد گسترش روزافزون اعتراض های کارگری در جامعه است، به صراحت از کارگران می خواهد که دست از مبارزه بردارند و برای دستیابی به مطالبات شان، در انتخابات شرکت کنند و به نماینده گان انتصابی در خانه کارگر و حزب اسلامی کار رای دهند. نماینده گانی که تاکنون نه در مجلس و نه در نهادهای دیگری مانند شورای عالی کار،هیچ گام مثبتی برای بهبود شرایط کارگران برنداشته اند.

زمانی سرحدی زاده در انتخابات ریاست جمهوری 88 می گفت که رای من میرحسین موسوی است و به کارگران وعده می داد که اگر او به کرسی ریاست جمهوری تکیه بزند، کارگران می توانند نسبت به گذشته آینده بهتری داشته باشند و امروز برای یک بار هم شده با استفاده از مفهوم درست طبقه کارگر ایران، از شایسته گی کارگران برای تشکیل دولت سخن سرایی می کند. قطعا» دولت کارگری مورد نظر وزیر کار مهندس موسوی، شکلی دیگر از دولت سرمایه داری است که قرار است این بار به نام دولت کارگری و منتسب به آنها، برای دوره ای دیگر آنها را به پذیرش کار و سازنده گی و ریاضت کشی متقاعد کند. کسانی که تا دیروز کارگر را قشر می نامیدند و از عبارت توهم انگیز جامعه کارگری به جای طبقه کارگر استفاده می کردند، امروز می خواهند سکان قدرت جنبش اعتراضی کارگران را برای رسیدن به اهداف صاحبان سرمایه در ایران به دست بگیرند.

سرحدی زاده در ادامه می گوید: «در صورتی که طبقه کارگر بتواند با اتحاد به چنین جایگاهی برسد بدون شک مشکلات اقتصادی واجتماعی فعلی این طبقه برطرف خواهد شد‌.» این نکته مهم و محوری، یعنی اتحاد و سازمان یابی کارگران و ایجاد تشکل های طبقاتی خود ساخته می تواند طبقه کارگر را به چنان جایگاهی برساند که نیازی به قیمومیت نهادها و ارگان های سرمایه داری از قماش حزب اسلامی کار و خانه کارگر نداشته باشند. ادامه این روند، یعنی اتحاد و ایجاد تشکل های مستقل کارگری، نه تنها می تواند مشکلات و مصائب فعلی کارگران را به نتیجه برساند، بلکه می تواند گام های بلندتری برای دخالت گری هر چه بیشتر طبقه کارگر در سرنوشت سیاسی و اجتماعی جامعه باشد.

سرحدی زاده در سخنرانی خود از شایسته گی کارگران برای تشکیل دولت سخن گفته است. طبقه کارگر در طی حدود دو قرن حاکمیت سرمایه داری، بارها اثبات کرده که توانایی اداره امور جامعه را دارد و این کشف هیچ وزیر و وکیل سرمایه دار نیست، بلکه واقعیتی تاریخی است. یک نمونه مشخص آن در سال 1871 میلادی و در نیمه دوم قرن نوزدهم در پاریس است. کارگران در مدت دو ماه حاکمیت خود، توانستند اقداماتی از جمله یکسان سازی دستمزد مقام های دولتی با دستمزد کارگران و عزل و نصب کارمندان دولتی با اراده شورای کارگران، تحصیل رایگان و از بین بردن وسایل گیوتین و شکنجه و لغو مجازات اعدام و آزادی بی قید و شرط سیاسی را انجام دهند. نمونه دیگری حاکمیت شورائی کارگران در روسیه پس ار انقلاب 1917 در قرن بیستم است. علاوه بر این، بارها در شرایط بحران سیاسی و اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان، کارگران با کنترل کارگری تولید و توزیع و مدیریت درست خود، توانسته اند مشکلات را برطرف کنند. بنابراین شکل گیری و ایجاد دولت کارگری امری عینی و بر گرفته از واقعیت جامعه نابرابر سرمایه داری بوده و دست یافتنی است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 10 آذر 1391

(1): منبع: file:///K:/news.cfm.htm کد خبر: 21720

تاخیر دو ماهه در پرداخت حقوق تعدادی از كارگران طبس

ایلنا بتاریخ11آذرطی گزارشی ازتاخیر2ماهه حقوق کارگران خاک نسوز و تصفیه خانه آب در منطقه طبس خبرداد.

بنا بهمین گزارش،كارگران معدن جو و نگین طبس نیز حقوق مهر وآبان ماه را نگرفته‌اند.

ماده55لایحه اصلاح قانون نظام صنفی وبیمه کارگران

متاسفانه به تازگی در قالب لایحه اصلاح قانون نظام صنفی، کمیسیون اقتصادی مجلس در قالب ماده 55 و جایگزین ماده 92 قانون فعلی، پیشنهاد کرده است روند درخواست بیمه از سوی نیروی کار تغییر کند و صرفا در صورت شکایت کتبی هر یک از کارکنان، امکان مطالبه حق بیمه وجود داشته باشد.

با اینکه تاکنون نیروی کار شاغل در کارگاه می‌توانست با تلفن و به صورت شفاهی درخواست بازرسی و تهیه لیست بیمه در صورت تخلف کارفرما را بدهد، اما در قالب اصلاحیه قانون نظام صنفی، مجلس پیشنهاد کرده صرفا در صورت شکایت کتبی امکان پیگیری و بررسی ادعای کارگر وجود داشته باشد.

به موجب ماده 148 قانون کار همه‌ کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلفند بر اساس قانون تامین اجتماعی نسبت به تنظیم و ارسال لیست اسامی کارگران شاغل و پرداخت حق بیمه متعلقه کارگاه خود اقدام کنند.

احراز رابطه کارگری و کارفرمایی به حکم قانون در صلاحیت مراجع حل اختلاف (موضوع فصل نهم قانون کار) قرار دارد و آرای قطعی مراجع مزبور (هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف)، نیازی به طرح پرونده در کمیته‌های شعب و استانی تامین اجتماعی مقرر در دستورالعمل‌ مربوطه نیست و میزان سابقه تعیین شده از تاریخ قطعیت رای ملاک عمل است.

ماده 148 قانون کار

همچنین به موجب ماده 36 قانون تامین اجتماعی، تاخیر کارفرما در پرداخت حق بیمه و یا پرداخت نکردن آن رافع مسئولیت و تعهدات این سازمان در قبال بیمه شده تلقی نشده و شعب این سازمان باید با توجه به تصریح قانون، برابر مقررات در ارائه حمایت‌های قانونی اقدام لازم را به عمل آورند.

بر پایه این گزارش، در صورت عدم تمایل کارفرمایان به ارائه لیستهای بیمه ای نیروهای تحت پوشش کارگاه خود و نادیده گرفتن حقوق نیروی کار، روش های معمولی در بازار کار برای پیگیری این موضوع وجود داشته و دارد.

قبل تر و در دهه های 50 و 60، نمایندگان سازمان تامین اجتماعی خود نسبت به انجام بازرسی های ادواری از بنگاه ها و واحدهای مختف و حتی مراکز ارائه خدمات کوچک و چند نفره، در مورد برقراری بیمه نیروی کار اقدامات لازم را انجام می دادند.

کمی بعدتر و در دهه های 70 و 80 با تغییر رویکرد دولتها نسبت به بازار کار و نحوه حمایت از نیروی کار و همچنین افزایش سیل آسای نیروی کار، دیگر از اینگونه بازرسی ها خبری نبود و در صورت عدم ارائه لیست بیمه توسط کارفرمایان، نیروی کار خود نسبت به درخواست از تامین اجتماعی اقدام می کرد.

تغییر رویکرد بازرسی بیمه

برای جلوگیری از اخراج احتمالی نیروی کار و درخواست کننده بیمه، تامین اجتماعی نسبت به اعلام هویت درخواست کننده انجام بازرسی از کارگاه، خودداری می کرد. این موضوع تا همین اواخر نیز رعایت می شد که البته در مواردی نیز بازرسان هویت درخواست کننده را به کارفرمایان اعلام می کردند!

متاسفانه به تازگی در قالب لایحه اصلاح قانون نظام صنفی، کمیسیون اقتصادی مجلس در قالب ماده 55 و جایگزین ماده 92 قانون فعلی، پیشنهاد کرده است روند درخواست بیمه از سوی نیروی کار تغییر کند و صرفا در صورت شکایت کتبی هر یک از کارکنان، امکان مطالبه حق بیمه وجود داشته باشد.

ماده پیشنهادی 55 در لایحه اصلاح نظام صنفی کشور و ماده 92 فعلی

کمیسیون اقتصادی مجلس پیشنهاد کرده است: این ماده به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به آن الحاق می شود: سازمان تامین اجتماعی فقط در صورت شکایت کتبی هر یک از کارکنان که مدعی اشتغال در کارگاه های صنفی می باشند، می تواند به گزارش های بازرسی یا مندرجات دفاتر قانونی فرد صنفی استناد و حق بیمه را مطالبه نماید.

تبصره: شکایت کارکنان به منظور احراز سوابق بیمه ای باید حداکثر ظرف مدت 3 ماه از پایان کار به سازمان تامین اجتماعی و ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی تسلیم شود.

قانون فعلی

در قانون فعلی نظام صنفی کشور آمده است: کلیه واحدهای صنفی مستقر در میادین میوه و تره بار شهرداری، پایانه های خروجی، ورودی، مسافربری، فرودگاهی کشور، ایستگاه های راه آهن و مترو، مساجد، اماکن فرهنگی و مذهبی و تعاونی های مصرف در صورتی که به عرضه کالا و خدمات به عموم بپردازند، مشمول قانون نظام صنفی می باشند و موظفند از اتحادیه های ذیربط موضوع این قانون پروانه کسب اخذ نمایند.

منبع:مهر-11آذر-بخشی ازیک گزارش

مرگ کارگر جوان در حادثه سقوط از ارتفاع

به گزارش خراسان،جواني هنگام کار در ساختماني نيمه ساز به داخل چاله آسانسور سقوط کرد و پس از انتقال به بيمارستان امدادي مشهد جان خود را از دست داد.

اعتراض دهها هزار نفر به پیش نویس قانون اساسی مصر

به گزارش یورونیوزبتاریخ1دسامبر، دهها هزار نفر در اعتراض به پیش نویس قانون اساسی مصر و فرمان افزایش اختیارات محمد مرسی، رییس جمهوری این کشور در چندین شهر دست به تظاهرات زدند.

خشن ترین درگیری ها از دو شهر قاهره و اسکندریه گزارش شده است.

از دید مخالفان پیش نویس تدوین شده توسط شورای قانون اساسی که اکثریت اعضای آنرا اسلامگرایان تشکیل می دهند، ناقض آزادی بیان و مذهب است.

در پیش نویسی که قرار است روز شنبه به محمد مرسی، رییس جمهوری ارایه شود، منبع اصلی قوانین در مصر، اصول شریعت اسلامی است.

معترضان به پیش نویس قانون اساسی روز جمعه با حضور در میدان تحریر قاهره علیه گروه اخوان المسلمین و آقای مرسی شعار دادند و وی را دیکتاتور خواندند.

مخالفت ها با پیش نویس قانون اساسی در حالیست که از چند روز پیش به این سو دهها هزار نفر در قاهره در اعتراض به فرمان آقای مرسی مبنی بر افزایش اختیاراتش دست به تظاهرات زده بودند.

یکی از مخالفان می گوید: «خواست اصلی ما لغو فرمان مرسی و خواست دیگر پایان حکومت رهبر اخوان المسلمین است. خواسته سوم هم پایان سلطه آنهاست.»

و دیگری می گوید: «ما را مجبور می کنند که بین دو شیطان یکی را انتخاب کنیم. یا فرمان افزایش اختیارات و یا رای به قانون اساسی که آنها تدوین کرده اند.»

بر اساس فرمان آقای مرسی، رییس جمهوری تا زمان تصویب قانون اساسی و برگزاری همه پرسی اختیارات گسترده ای خواهد داشت و عدم پیروی از دستورات وی ممنوع است.

تظاهرات دراسلوونی دراعتراض به برنامه های سخت گیرانه اقتصادی

به گزارش1دسامبریورونیوز،نزدیک به پنج هزار نفر از بعد از ظهر روز جمعه در پایتخت اسلوونی در اعتراض به برنامه های اقتصادی دولت راست میانه دست به راهپیمانی آرام زدند، اما این تظاهرات از ابتدای شب با دخالت نیروهای پلیس در مقابل پارلمان در لیوبلیانا، پایتخت اسلوونی به خشونت کشیده شد.

برپایه این گزارش،14نفرازتظاهرکنندگان دستگیرشدند.

یازدهم آذرماه1391

akhbarkargari2468@gmail.com

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: