جزئيات بسته جديد تحريمی آمريکا عليه ايران

تابناک: طبق آخرين گزارشات رسانه‌های خارجی سناتورهای آمريکايی قصد بر تصويب بسته جديد تحريمی عليه ايران دارند که مستقيماً بخش‌های انرژي، کشتی راني، کشتی سازی و بنادر ايران را مورد هدف قرار مي‌دهد. اين تحريم‌ها که قبل از شروع دور جديد مذاکرات هسته‌ای با 5 + 1 است گويا بيش از همه در راستای فشار بيشتر بر ايران برای کوتاه آمدن از غنی سازی اورانيوم است. اما در اين ميان نکته مهمی که در اين تحريم‌ها وجود دارد تلاش آمريکا برای جلوگيری از خريد طلا توسط ايران است.

به گزارش تابناک، شب گذشته رسانه‌های خارجی خبر از تلاش سناتورهای آمريکايی برای تصويب بسته تحريمی جديد عليه کشور دادند. اين بسته بيش از همه بخش انرژی و کشتی رانی را در بر مي‌گيرد.اما نکته قابل توجه در آن اين است که اين بسته شامل مواردی است که از تجارت طلای ترکيه با ايران جلوگيری مي‌کند.

سناتورهای آمريکايی اين موارد را با اين هدف طراحی کرده‌اند که از سرازير شدن طلای ترکيه به ايران که طی ماه‌های گذشته منجر به آن شده است که تهران بتواند بخش مهمی از تحريم‌های غرب عليه ايران را خنثی کند، جلوگيری به عمل آورند. از ابتدای سال جاری اين برای سومين بار است که سنای آمريکا تلاش مي‌کند از جريان سرمايه به داخل ايران به هر شکلی جلوگيری کند.

در اين مورد مارک دوبويتز، رئيس بنياد حمايت از دموکراسي‌ها، تاکيد کرده است که بسته جديد تحريمی مواردی برای جلوگيری از تجارت طلای ترکيه با ايران را در بر مي‌گيرد.

تجارتی که دوبويتز تجارت طلا ناميده از اين قرار است که ايران پول گاز صادراتی به ترکيه را به ليره دريافت مي‌کند و از آنجا که انتقال وجه به داخل کشور با مشکلاتی همراه است، اين ليره در بازار ترکيه تبديل به طلا شده و از راه دبی به ايران منتقل مي‌شود.

تانر ييلديز، وزير انرژی ترکيه روز سه شنبه هفته گذشته اعلام کرد بود که از تجارت با ايران جای نگرانی نيست و ترکيه در حال مذاکره با آمريکا بر سر اين موضوع است.

بر اين اساس تحريم‌های جديد آمريکا گويا قرار است خريد گاز ايران توسط ترکيه را تنها با اين شرط قانونی بداند که اين خريد گاز تبديل به خدمات و کالاهايی در داخل ترکيه شده که به لحاظ قانونی ممنوعيتی نداشته باشند. پيش نويس اين بسته جديد تحريمی تجارت فلزات گران‌بها از جمله طلا با ايران را منع کرده است.

دوبويتز که خود از سردمداران تحريم‌های اقتصادی عليه ايران است گفته: با اين اقدام ديگر سنای آمريکا نگرانی از بابت تجارت گاز با طلا از سوی ايران نخواهد داشت. پيش از اين اوباما در اواخر جولای دستوری مبنی بر تحريم افرادی که به تجارت دلار يا طلا با ايران مشغولند را صادر کرده بود.

سناتور منندز در خصوص بسته جديد اين‌گونه اظهار نظر کرده است که: هرچند تحريم‌ها اقتصاد ايران را با مشکلات فراوان مواجه کرده اما تغييری در برنامه هسته‌ای اين کشور به وجود نياورده است. اين سناتور دموکرات گفته: پيام ما کاملاً روشن است. پنجره‌ها يک به يک بسته مي‌شود و زمان بازی گذشته.

اين بسته جديد قرار است امروز جمعه از سوی سنا مورد تاييد نهايی قرار بگيرد و در اين صورت به عنوان بخشی از طرح سياست دفاعی آمريکا در خواهد آمد که بعد از تاييد نهايی از سوی کاخ سفيد و سنا به امضای اوباما خواهد رسيد.

اين تحريم‌ها در حالی مورد اشاره قرار مي‌گيرند که اخيراً آژانس بين‌المللی انرژی اشاره کرده است که پيش رفتی در تحقيقات خود برای درک نوع فعاليت‌های هسته‌ای ايران نداشته است. همچنين بايد گفت طرح بسته جديد تحريمی در آستانه شروع دور جديد مذاکرات هسته‌ای ايران با 5 + 1 نشان از تلاش غرب برای فشار بيش از حد بر ايران برای دريافت امتياز در اين مذاکرات است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: