کارگران کارخانه تزرین بنگلادش، قربانیان تازه نظام سرمایه داری! علی یوسفی

براثر یک آتش سوزی مرگبار دیگر دربنگلادش بیش از 100 کارگر زن و مرد کشته و نزدیک به 200 نفر دچار سوختگی های سطحی و بعضا شدید شدند . کارخانه پوشاک » تزرین» واقع در منطقه آشولیا درحومه داکا است و با کار کارگران ارزان قیمتش ، از تجسم های بارز عصر جهانی شدن سرمایه می باشد. کارخانه ای که برای شرکت ها و کنسرن های بزرگ مد و لباس جهان ، همچون والمارت ، تسکو، کارفورد و  C&A تولید انبوه می کرد . آتش نشانان محل حادثه صراحتا از عدم وجود استاندارهای ایمنی سخن گفته اند . این گواهی شان را ، بنا بر تجربه و سوابق » درخشان » کارخانه های مشابه ، باید و می توان بدون کم و کاست باور و قبول کرد . بنابراین در یک کلام هزار کارگر زن و مرد مشغول به کارارزان این کارخانه ، نه قربانی تنها یک آتش سوزی ، بلکه قربانیان مسلم آز و طمع نظام سرمایه داری مبتنی بر ارزش اضافه و همین کنسرن های غول پیکر اروپا و آمریکا هستند. براساس یک قرارداد منعقده قرار بود تنها در فاصله زمانی دسامبر 2012 الی فوریه 2013 ، 220000 هزار» تی شرت » سفارشی برای بزرگترین کنسرن مد اروپا ، یعنی  C&A تولید و به بزریل فرستاده شود . سخنگوی این شرکت زنجیره ای حالا با ریختن اشک تمساح و ارسال پیام تسلیت به بازماندگان حادثه ، نمی خواهد اصلا در مورد » شایعات » مربوط به نبود ایمنی کار در این کارخانه اظهار نظر کند . گفتنی ست که نام این شرکت درکنار مکدونالد ، زیمنس ، نستله ، آدیداس و …… در » لیست سیاهی » قرار دارد که به » چپاول » ، » مزاحمت های جنسی برای زنان کارگر » در محیط کار و بسیاری کمبودهای دیگر مشهور است . بر اساس گزارش کارزار » لباس تمیز «* ،از سال 2006 بدینسو در کشور بنگلادش ، که در کنار هند و پاکستان جزء بزرگترین کشورهای تولید کننده پوشاک جهان است ، 470 کارگر، عمدتا زنان ،  بر اثر آتش سوزی های گاه و بیگاه و ریزش کارخانه ، جانشان را در نتیجه نبود ایمنی در محیط کاراز دست داده اند. این گزارش نشان می دهد که کابل های برق بدون ایمنی در سطح کارخانه رها شده و اصلا کپسول های آتش خاموش کن وجود ندارند . از راه های خروج  اضطراری یا خبری نیست  و یا قفل هستند . حتی راههای فرار را صاحبان کارخانه ها عامدانه مسدود می کنند . بی دلیل نیست که زمانی که حادثه ای رخ می دهد ، کارگران برای فرار مجبور به پرتاب خود از بالای پشت بام ها می شوند . بنابراین این ادعای حسین دلوار، رئیس کارخانه که صاحب 7 کارخانه دوخت لباس دیگر بوده و با فروشگاههای kik    NKD, C&A  هم طرف حساب می باشد ، مبنی بر رعایت شدن تمامی استانداردهای ایمنی در کارخانه اش ، یک دروغ بزرگ است . او گفته که کارگران بر اثر دستپاچگی شان به این بلا گرفتار شده اند.

واقعیت اما چیز دیگری ست . مشکل نبود ایمنی کار در کارخانه های بنگلادش  ریشه ای و پایه ای است . خریداران اصلی لباس تولید شده در این کشور، که تنها به سود و چپاول بیشتر خود فکر می کنند ، حاضر نیستند تا بودجه ای برای رفع چنین مشکلاتی هزینه کنند . در حالی که تنها دو شرکت » Tchibo » و » PVH » ، شرکت وابسته کاوین کلاین  و تامی هیل فایگر، » خیرخواهانه !!؟ » حاضر به بستن قراردادی با اتحادیه های بنگلادشی برای رفع این مشکلات به امضاء رسانده اند ، شرکت های دیگر از جمله » H&M » از پیوستن به آن خوداری می کنند . برای به اجرا درآمدن چنین طرحی حداقل به چهار شرکت نیاز است .

کارخانه تزرین در سال 2009 تاسیس شد و به  » توبا گروپ» تعلق دارد . ظرفیت تولید ش ماهیانه یک میلیون تی شرت ، هشتصد هزار پلوور و سیصد هزار کابشن  می باشد . بنگلادش سالیانه از طریق صادرات پوشاک به کشورهای اروپائی و آمریکائی بیست میلیارد دلار درآمد کسب می کند و تنها خرید کشور آلمان در سال 2011 بالغ بر سه میلیارد دلار بود . اتحادیه تولید و صادرات بنگلادش در یک اقدام نمایشی قول داده که به بازماندگان خسارت پرداخت می شود . مقامات مسئول هم » متعهد » شده اند تحقیقات گسترده ای در زمینه اتهامات وارده مبنی بر » عدم رعایت استانداردهای ایمنی » در این کارخانه  را شروع کنند . قول و قرار هائی که در پس ریختن » اشک تمساح » شان بزودی فراموش خواهد شد و در آتیه ای نزدیک باز هم این کارگران زحمتکش زن و مرد کارخانه های نظیر تزرین هستند که طعمه آتش های سهمگین دیگری خواهند شد  .

در اینجا ضمن همدردی با بازماندگان این قربانیان تازه نظام سرمایه داری ، همبستگی خود را نه با ریختن قطره اشکی برای آنان ، بلکه در ادامه تلاش های مضاعف و خستگی ناپذیرمان برای پایان دادن به چپاول و استثمار و در جهت نابودی نظام سرمایه داری  نشان دهیم !

صفحه کارزار » لباس تمیز «

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: