برادريک زندانی اعدام شده: برادرم سياسی بوده نه قاچاقچی

حسن محمدی زندانی کردی که دو روز پيش در بند دو زندان زاهدان همراه با 4 زندانی ديگر اعدام شد. در اين باره کريم محمدی برادر نامبرده ، اتهامات مواد مغدر را رد می کند و می گويد که وزارت اطلاعات برای برادرم پرونده سازی نمود و وی سياسی بود نه چيزی ديگر و می گويد که خانواده ما بيش از سه دهه ميباشد که تاوان داده و چند تن از اعضای خانوادمان از جانباختگان احزب سياسی کرد هستند.
نامبرده در مورد اين اينکه حکومت ايران وی را به عنوان قاچاقچی مواد مغدر معرفی کرده ، گفت که اين اتهاميست که وزارت اطلاعات برای برادرم دروست کرده و برادر من بی گناه بود و همه ميدانند که خانواده ما همواره در کردستان مخالف مواد مغدر و بازرگانی با اين مواد بودند.
زندانی حسن محمدی که دارای چهار فرزند ميباشد دو سال پيش در تهران توسط نيروهای امنيتی دستگير و بعدا در دادگاه به اتهام محاربه و مواد مغدر به اعدام محکوم شد ، نامبرده در متولد 1338 ساله اهل بوکان،نزديک به 1 سال ونيم در بند ۲ زندان زاهدان زندانی بود.برادر اين زندانی به اتهام عضويت در حزب کومله در سال 1384 در زندان اروميه اعدام شده بود.
شايان ذکر است که خانواده محمدی از اوايل انقلاب تا کنون همواره از مخالفان حکومت جمهوری اسلامی بودند که چند تن از اعضای اين خانواده عضو رسمی احزاب کرد مخالف رژيم هستند.
اسماعيل محمدی
سن 40 سال ، مليت کرد ايرانى
تاريخ اعدام ۱۲ شهريور ۱۳۸۴
محل زندان اروميه, ايران
نحوه اعدام نحوه اعدام نا مشخص

اتهامات عضويت در حزب کومله مخالف نظام; قتل; محارب با خدا; مفسد فى الارض
ملاحظات
خبر دستگيری و اعدام آقای اسماعيل محمدی عضو سازمان کومله و يک فعال کرد ديگر توسط سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان انتشار يافت. در اين رابطه، دبير کميسيون دفاع از حقوق بشر کردستان مصاحبه ای با راديو فردا (١٥ شهريور١٣٨٤) انجام داده است. اطلاعات زيربر مبنای گفتگوی وی با راديو فردا و اطلاعيه های عفو بين الملل مورخ ١٧ مرداد ١٣٨٢، ٣ شهريور ١٣٨٣ و ١٦ شهريور ٣٨٤ تهيه شده است. اطلاعات تکميلی درباره دستگيری و بازداشت وی در گزارشات سازمان عفو بين الملل چاپ شده است.
عفو بين الملل در باره سازمان کومله می نويسد «کومه له حزب سوسياليستی است که از حقوق اقليت کرد در ايران و يا خود مختاری کردستان ايران حمايت می کند. در نهمين کنگره آن که در تير ١٣٨٠ برگزار شد اعلام گرديد که اين سازمان از يک سيستم حکومتی فدرالی در ايران، آزادی بيان و اجتماع و عدالت اجتماعی دفاع می کند و با مبارزه مسلحانه مخالف است اما دفاع مسلحانه را باور دارد».
آقای اسماعيل محمدی از زمان دستگيری تا اعدام از داشتن وکيل محروم بود و بنا به اظهارات دبير کميسيون دفاع از حقوق بشر کردستان، دوماه قبل ازاعدام تعدادی از شخصيت های فعال حقوق بشر تلاش هايی به عمل آوردند كه دوباره دادگاهی برگزار شود و او بتواند از وكيل برخوردار شود، اما اين تلاش ها به نتيجه نرسيد. مسؤلان زندان خانواده آقای اسماعيل محمدی را از اجرای حکم اعدام مطلع نکرده بودند و به نوشته سازمان عفو بين الملل وقتی خانواده او برای ملاقات به زندان می روند به آنها گفته می شود که اعدام شده و لباس ها و لوازم شخصی او را تحويل می دهند اما جسدش را نمی دهند.
به نوشته سازمان عفو بين الملل از سال ١٣٨١، مجازات مرگ در مورد زندانيان سياسی طولانی مدت و بخصوص کسانی که با احزاب سياسی در دفاع از حقوق اقليت کرد يا خود مختاری کردستان در ارتباط بوده اند، اجرا می شود.
دستگيری و بازداشت
اطلاعی در مورد جزئيات دستگيری و بازداشت اين متهم در دست نيست. بر اساس اطلاعات سازمان عفو بين الملل آقای اسماعيل محمدی درمهر ١٣٨١ در خانه اش در شهر بوکان دستگير شد. وی پس از هشت ماه با خانواده اش تماس گرفت وگفت در زندان مهاباد نگهداری می شود. به نوشته همين منبع، وی مدت هشت ماه در زندان تحت شکنجه های شديد بوده است. گفته می شود، پدرش که توانست يکبار با حضور نگهبان ملاقاتی با او داشته باشد نيز از حرف های او همين برداشت راداشته است. آقای اسماعيل محمدی ملاقات ديگری با خانواده اش نداشت.
اطلاعی درباره جلسه يا جلسات دادگاه در دست نيست. بر اساس اطلاعات سازمان عفو بين الملل آقای اسماعيل محمدی نخست درشعبه يک دادگاه انقلاب اروميه محاکمه شد و سپس حکم در شعبه ٣٢ ديوان عالی کشور به تأييد رسيد. در جريان اين محاکمات متهم از حق داشتن وکيل محروم بوده است.

اتهامات آقای اسماعيل محمدی «مبارزه مسلحانه عليه رژيم اسلامي، محاربه با خدا، مفسد فی الارض، عضويت در سازمان کومله، عبور غيرقانونی از مرز و شرکت در ربودن و شکنجه و مرگ حد اقل يک مأمور دولتی» بوده است.
در شرايطی که حداقل تضمين های دادرسی رعايت نمی شود و متهمين از يک محاکمه منصفانه محرومند، صحت جرايمی که به آنها نسبت داده می شود مسلم و قطعی نيست.
مدارک ارائه شده عليه متهم » کشف اسلحه در بازرسی خانه اش» بوده است. سازمان عفو بين الملل می نويسد مشخص نيست اعترافات متهم تحت چه شرايطی گرفته شده است.
سازمانهای بين المللی حقوق بشر بارها دولت جمهوری اسلامی ايران را بخاطر اعمال سيستماتيک شکنجه‌های شديد و استفاده از سلولهای انفرادی جهت گرفتن اعتراف از زندانيان محکوم کرده اند و صحت اعترافاتی که تحت فشار از متهمان گرفته شده است را مورد پرسش قرار داده‌اند. اين اعترافات در مورد زندانيان سياسی گاه از تلويزيون پخش شده‌اند. تلويزيون ملی اقدام به پخش اعترافاتی کرده است که طی آنها زندانيان به جرم‌های مبهم و غيرواقعی اعتراف کرده، باورهای سياسی خويش را نفی کرده و بخاطر آنها توبه کرده‌اند و يا حتی پای ديگران رابه ميان کشيده‌اند. سازمانهای حقوق بشر همچنين به روند اعترافات و توبه زندانيانی که آزاد شده‌اند نيز اشاره کرده‌اند.
از دفاعيات متهم اطلاعی در دست نيست.
از جزئيات اين حکم اعدام اطلاعی در دست نيست. بر اساس اطلاعات سازمان عفو بين الملل آقای اسماعيل محمدی در تير ١٣٨٣ درشعبه يک دادگاه انقلاب اروميه، طی يک محاکمه ناعادلانه، محکوم به اعدام شد و اين حکم در شعبه ٣٢ ديوان عالی کشور در ٢١ مرداد يا حدود اين تاريخ، تأييد شد. وی روز شنبه ١٢ شهريور ١٣٨٤در زندان اروميه اعدام شد.
کمپين دفاع از زندانيان سياسی و مدنی

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: