سومين طومار اعتراضی کارگران ايران: بدترين وضعيت سال‌های اخير

بى بى سى :خبرگزاری کار ايران، ايلنا، گزارش داده که سه هزار نفر از کارگران شاغل در کارخانه‌ها و کارگاه‌های توليدی استان قزوين، با امضای طوماری خطاب به وزير کار به شرايط اقتصادی اعتراض کرده‌ و خواهان بالا رفتن دستمزد خود شده‌اند. اين کارگران گفته‌اند که در يک سال و نيم گذشته با وجود اين که هزينه‌های زندگی بسيار بالا رفته، دستمزد آنان حتی از سال‌های قبل هم کمتر افزايش پيدا کرده است.

در اين طومار هم مانند چند نامه اعتراضی اخير ديگر کارگران، از طرح هدفمند کردن يارانه‌ها با عنوان «قطع‌ يارانه‌ها» نام برده و نوشته‌اند که پس از اجرای آن «اقلام و کالاهای اساسی چندين برابر افزايش قيمت يافته است.»

در اين نامه همچنين آمده است که «ناامنی شغلي، اخراج کارگران و تعطيلی کارخانه‌ها در بدترين وضعيت نسبت سال‌های پيش قرار دارد» و «عدم پرداخت به موقع دستمزد زير خط فقر کارگران بيداد مي‌کند.»

اشاره کارگران امضا کننده اين طومار علاوه بر تاخير در پرداخت دستمزدشان، به اين است که حداقل دستمزد در ايران نزديک به چهارصد هزار تومان است، اين در حالی است که خط فقر در ايران نزديک به يک ميليون تومان تعيين شده است.

کارگران امضاکننده اين طومار گفته‌اند: «مصرانه خواهان افزايش حداقل دستمزدها بر اساس تورم واقعا موجود و تامين شرافتمندانه سبد هزينه يک خانوار چهار نفره» هستند.

متن اين طومار پيشتر و در خردادماه با امضای ده هزار کارگر خطاب به وزير کار منتشر شده بود. هفته گذشته نيز ده هزار امضای جديد به آن اضافه شده بودند و اينک سه هزار کارگر شاغل در استان قزوين به جمع امضاکنندگان پيوسته‌اند.

طرح ‹استاد-شاگردی نوين’هم‌زمان، وزارت کار ايران طرحی با عنوان استاد-شاگردی نوين را برای اجرا ابلاغ کرده است. کسب تجربه و آشنايی با محيط کار، حفظ و تقويت مشاغل سنتی و صنايع دستی و کاهش تصدي‌گری دولت از جمله اهداف اين طرح عنوان شده است.

از جمله مواردی که در شيوه‌نامه اين طرح آمده اين است که «شاگردان» از شمول قانون کار و قانون تامين اجتماعی خارج مي‌شوند.

ابلاغ اين طرح نگرانی فعالان کارگری را برانگيخته است.

عليرضا حيدری به خبرگزاری ايلنا گفته است که پس از اجرای اين طرح بخشی از کارگران شاغل «به بهانه مهارت‌آموزی به صورت کارآموز» به استخدام درمي‌آيند و به اين ترتيب کارفرمايان مي‌توانند کارگران را با پرداخت حقوقی پايين‌تر از ميزان حداقل دستمزد به کار بگيرند.

حسن صادقي، معاون دبيرکل خانه کارگر نيز گفته «احيای نظام استاد-شاگردی در مناسبات بازار کار ايران يک حرکت متحجرانه است.»

صنايع ايران به دليل اعمال تحريم‌های بين‌المللی و همچنين اجرای سياست‌های خصوصي‌سازی و هدفمند کردن يارانه‌ها با مشکلات بسياری دست به گريبانند و اين امر، به اضافه افزايش چشمگير قيمت‌ها، به اعتراضات کارگران ايران دامن زده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: