سگ کشی بي‌رحمانه در تبريز و انتقال اجساد به زباله گاه شهر +عکس

تابناک :يک تشکل مردم نهاد فعال در آذربايجان شرقی با طرح اين ادعا که سگ‌های ولگرد و بی سرپرست در تبريز به طرز بيرحمانه‌ای توسط برخی شرکتهای طرف قرارداد با شهرداری کشتار مي‌شوند، از مسئولان برای جلوگيری از اين اقدام استمداد کرد. به گزارش مهر، اشرف يوسفي، رئيس هيئت مديره انجمن حاميان طبيعت آذر گفت: چندی است که سگ‌های بدون صاحب سطح شهر تبريز به بهانه جلوگيری از انتقال بيماري، زيباسازی چهره شهر و حمايت از حقوق شهروندان، توسط برخی شرکتهای طرف قرارداد با شهرداری جمع آوری شده و در مکانی به نام معدومگاه بعد از دو يا سه روز نگهداری در سخت ترين شرايط کشته مي‌شوند.

وی با بيان اينکه ظاهرا مسئولان شهرداری در خصوص نحوه معدوم سازی اين حيوانات نظارت کافی ندارد مدعی شد: اين حيوانات زبان بسته پس از نگهداری در معدومگاه، با روش‌های بسيار فجيع مانند ضربه به جمجمه توسط لوله‌های فلزی و کوبيدن سر آن‌ها به ديوار و يا حلق آويز شدن کشته مي‌شوند.

اين فعال حقوق حيوانات با مطرح کردن اين موضوع که چنين کشتار بيرحمانه‌ای برای دستيابی به سودهای کلان توسط عده‌ای معلوم الحال صورت مي‌گيرد، ادامه داد: با وجود اينکه پيمانکار مربوطه طبق قرارداد، برای کشتن سگ‌ها با داروی بيهوش کننده هزينه دريافت مي‌کند اما حيوانات ياد شده هرگز با داروی بيهوش کننده کشته نمي‌شوند چراکه هزينه داروهای فوق زياد بوده و با وجود دريافت مبلغ از سوی شهردراي، پيمانکاران ياد شده از روشهای غيراخلاقی و غيربهداشتی برای معدوم سازی حيوانات استفاده مي‌کنند.

يوسفی با بيان اينکه هيچ گونه نظارتی بر تعداد حيوانات معدوم شده به صورت مستمر وجود ندارد، افزود: آمار ارائه شده توسط پيمانکار جهت دريافت هزينه بيشتر دستکاری شده و آمار غيرواقعی ارائه مي‌شود.

وی با اشاره به آمادگی تشکل «حاميان طبيعت آذر» برای جلوگيری از کشتار حيوانات بی گناه، افزود:ما آماده ايم بعد از جمع آوری سگ‌های بدون صاحب از سطح شهر اقدام به واکسيناسيون و درمان بيماري‌های انگلی و جسمی آنها کنيم و طی عمل جراحی کاملاً علمی توسط دامپزشکان سگ‌های نر را وازکتومی يا عقيم سازی نماييم.

يوسفی اضافه کرد: اين تشکل با تغذيه مناسب و انجام حمايت‌های لازم نه تنها امکان زندگی و مرگ به صورت طبيعی را برای اين حيوانات فراهم مي‌کند بلکه با جمع آوری و درمان حيوانات مانع انتقال بيماري‌ها به انسان از طريق اين حيوانات شده و سطح شهر هم تميز مي‌شود.

وی افزود: انجام عمل عقيم سازی موجب مي‌شود تا معضل سگ‌های بدون صاحب و انتقال بيماری در طی دو تا سه سال در سطح منطقه به طور کامل حل و فصل شده و تحت کنترل درآيد.

رئيس هيئت مديره اين تشکل حامی حيوانات با انتقاد از آن دسته از افرادی که طرح عيقم سازی سگ‌های ولگرد را طرحی از قبل شکست خورده معرفی مي‌کنند، آنان را افرادی با نظرات سطحی و فاقد تحليل کارشناسی توصيف کرد و افزود: با وجودی که همه کارشناسان معتقدند به جای معدوم سازی حيوانات بايد با روش‌های اصولی به عقيم سازی آن‌ها پرداخت اما متاسفانه جای اين سئوال است که چرا مسئولان تبريز به چنين اقدامی دست نزده است.

وی ادامه داد: موضوع به اينجا ختم نمي‌شود زيرا اجساد سگ‌های ولگرد که با بيرحمانه ترين شکل ممکن کشتار مي‌شوند به زباله گاه تبريز منتقل و به «کومورچايی» ريخته مي‌شوند که مي‌تواند فاجعه زيست محيطی ديگری را رقم زند.

يوسفی با يادآوری بخشنامه وزارت کشور در رابطه با کنترل حيوانات بی سرپرست، کشتار حيوانات سالم را بر اساس مفاد اين بخشنامه فاقد وجاهت قانونی دانست و اضافه کرد: با توجه به اينکه شهرداری تبريز جمع آوری حيوانات بی سرپرست را به شرکت خصوصی واگذار کرده و آن شرکت در نقض صريح بخشنامه، حيوانات را به صورت غيراصولی و خشن جمع آوری و به طرز فجيع، غيراخلاقي، غيرشرعی و غيرقانونی معدوم مي‌کند لازم است به دليل عدم صلاحيت، قرارداد با اين پيمانکار لغو و طبق ماده 9 همان بخشنامه اين امور به تشکل‌های مردمی و زيست محيطی واگذار گردد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: